Kolombiya’da barış süreci bitti, ELN saldırdı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ocak 2018 | Perşembe 09:52

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Ulusal Kurtuluş Ordusunun (ELN) çift taraflı ateşkesin bitmesinin ardından düzenlediği saldırılardan ötürü hükümetin Ekvador’daki müzakere heyetine geri dönme talimatı verdi. Santos, gece boyunca ülkenin farklı yerlerinde örgütün gerçekleştirdiği saldırıların ardından açıklama yaptı. ELN’nin terörist faaliyetlere geri dönme kararının esef verici olduğunu belirten Santos, hükümetin çift taraflı ateşkesin uzatılması konusunda istekli davranan taraf olduğunu hatırlattı. Santos, ELN’nin başlattığı saldırılar nedeniyle Başmüzakereci Gustavo Bell’e Kolombiya’ya dönmeleri yönünde talimat verdiğini bildirdi.

 

ELN’nin açıklanamaz şekilde barış sürecini reddettiğini ifade eden Santos, bu durum karşısında gelecekteki bir barış fırsatının da değerlendirilmesi için müzakerecileri geri çağırdığını kaydetti. Güvenlik güçlerine Kolombiyalıların onurunu ve yaşam hakkını şiddetle savunmaları için operasyonlarına devam etmeleri talimatını verdiğini de vurgulayan Santos, “Barışa sadece lafla değil, fedakarlık ve icraatlarla ulaşılır” ifadesini kullandı.

 

Neler yaşanmıştı?

 

Kolombiya’da hükümet ve ELN arasında 102 gün devam eden çift taraflı ateşkes dün gece sona ermişti. Kolombiya’da ateşkesin sona ermesinden kısa süre önce ELN’nin başmüzakerecisi ve lideri Pablo Beltran basına yaptığı açıklamada “Umarım sükunet devam eder.” ifadesini kullanmıştı. Beltran, örgüte olası saldırılara karşı hazırlıklı olmaları talimatını verdiğini belirtmişti.

 

Ateşkesi̇n bi̇tmesi̇ni̇n hemen ardından Eln saldırı yaptı

 

Ateşkesin bitiminin ardından sabah saatlerinde ülke, ELN’nin gece boyunca farklı bölgelerde gerçekleştirdiği saldırı haberleriyle yeni bir güne uyanmış, örgütün Aruca yönetim bölgesindeki Arauquita kentinde güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 2 askerin yaralandığı ortaya çıkmıştı. Örgüt ayrıca dün gece Casanare yönetim bölgesine bağlı Aguazul kenti kırsalında da petrol boru hattına saldırı düzenlenmişti.

 

Santos’tan net adım

 

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos bu gelişmeler üzerine örgütle yürütülen barış görüşmelerinin beşinci turu için Ekvador’da bulunan müzakere heyetine ülkeye dönmesi talimatı vermişti. Oysa ateşkesin uzatılması yönünde iyimser ve gönüllü olduğunu açıklayan hükümet kanadı ise bugün başlaması öngörülen 5. tur görüşmeler öncesi müzakere heyetine takviyelerde bulunmuştu. Devlet Başkanı Santos’la geçen cumartesi günü bir araya gelen heyet, hafta başında Ekvador’a hareket etmiş fakat müzakereler başlayamamıştı.

 

Kolombi̇ya’daki̇ ateşkes

 

Hükümet ile ELN, geçen yıl 4 Eylül’de, 1 Ekim’den Ocak 2018’e kadar yürürlükte kalacak ateşkes ilan etmiş, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ise ay başında aldığı kararla Katolik Kilisesi temsilcilerinin de bulunduğu mekanizmaya dahil olmuştu.

 

İki tarafın silahlı çatışmanın siviller üzerindeki etkisinin azaltılması için çaba gösterilmesi konusunda mutabık kaldığı anlaşmaya göre ELN, adam kaçırma ile altyapı, enerji nakil ve petrol boru hatlarına saldırının engellenmesi, hükümet ise toplum liderlerine suikastların önlenmesi için daha fazla çaba gösterme sözü vermişti.

 

Son i̇syancı grup

 

ELN, Kolombiya hükümetinin anlaşmaya vardığı son isyancı grup olma özelliğini taşıyor.

 

Kolombiya hükümeti ve örgüt, 24 Temmuz 2017’de Ekvador’un başkenti Quito’da üçüncü tur görüşmelere başlamıştı. Tarafların 7 Şubat-6 Nisan ve 16 Mayıs-30 Haziran’da yaptıkları ilk iki görüşmeden, birlikte belirleyecekleri pilot bölgede mayın temizliği yapma kararı çıkmıştı.

 

Kolombiya yönetimi ve yaklaşık bin 500 militana sahip ELN arasındaki görüşmeler Ekvador, Şili, Küba, Venezuela, Norveç ile Brezilya’nın gözlemciliği ve garantörlüğünde yürütülüyordu.

 

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.