Lübnan’da hükümet 40 gün aradan sonra bugün toplanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ağustos 2019 | Cumartesi 16:21

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, yaşanan siyasi gerginlik nedeniyle bir ayı aşkın süredir yapılamayan Bakanlar Kurulu toplantısının bugün gerçekleştirileceğini söyledi.

Bir süredir siyasi gerginliğin hakim olduğu ülkede Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 30 Haziran’da Mülteci İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Salih Garib’in konvoyunu hedef alan silahlı saldırı sonrası birbirlerine karşılıklı suçlamalar yönelten İlerici Sosyalist Parti lideri Velid Canbolat ile Demokrasi Partisi lideri Talal Arslan arasında bir ‘sulh toplantısına’ ev sahipliği yaptı.

Başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya Dürzi liderlerin yanı sıra Başbakan Hariri ile Meclis Başkanı Nebih Berri de katıldı.

Hariri, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Haziran’da Dürzilerin çoğunlukta yaşadığı Cebel-i Lübnan‘da vuku bulan olay nedeniyle oluşan anlaşmazlığın çözüldüğünü ve ülkenin çıkarları için bugünden itibaren yeni bir sayfa açacaklarını ifade etti.

Cebel-i Lübnan’ın Aley bölgesinde yaşanan olayın askeri yargıya bırakıldığını kaydeden Hariri, Bakanlar Kurulu’nun askeri yargının gerçekleştireceği soruşturma neticesine göre bir karar alacağını dile getirdi.

Hariri, olayın yaşandığı 30 Haziran’dan bu yana gerçekleştirilemeyen Bakanlar Kurulu toplantısının, bugün Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacağını belirtti.

Meclis Başkanı Berri ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen bugünkü toplantıyı ‘başarı’ olarak değerlendirdi.

Bakan Garib’in konvoyu, 30 Haziran’da Hizbullah’ın siyasi müttefiki olan Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi lideri ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in protesto edildiği Aley bölgesinden geçişi sırasında silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırıda, Garib’in koruma ekibinde bulunan 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Olayla ilgili Garib ve partisinin suçlamalarına maruz kalan Velid Canbolat liderliğindeki İleri Sosyalist Partisi, yargıya müdahale edildiğini öne sürüyordu.

Kaynak: Ajanslar

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.