Lübnan’daki Filistinli mülteciler bu ülkeden göç etmek istiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Eylül 2019 | Çarşamba 21:24

Geçimlerini sağlayabilecekleri iş bulmalarının yolları kapanınca Lübnan’daki Filistinli mülteciler bu ülkeden göç etmek istiyor.

Lübnan’da Çalışma Bakanının, ülkelerinde çalışabilmeleri için özel çalışma izni çıkarmaları şartı getirmesine karşı aylardır mücadele eden Filistinli mülteciler bu mücadelelerinden bir sonuç elde edemeyince şimdi de Lübnan’dan göç edebilmeleri için kendilerine kapıların açılmasını istiyor.

Bugün (11 Eylül Çarşamba) yüzlerce Filistinli mülteci Beyrut’taki Şehitler Meydanı’nda Lübnan’dan göç etmeleri için kapıların açılması talebiyle gösteri yaptı.

Filistinli mültecilerin “insani sığınma” ismiyle düzenledikleri gösteride Filistin bayraklarının yanı sıra Kanada, Avustralya ve Avrupa Birliği bayrakları taşımaları dikkat çekti.

Lübnan’da Çalışma Bakanı 6 Haziran 2019 tarihinde “yasa dışı çalışan ele karşı savaş” adıyla uygulamaya koyduğu kararlarında Filistinli mültecileri yabancı işçilerle aynı statüye koyarak çalışmak için özel izin almaları şartı getirdi. Bunun yanı sıra Filistinlilere ait iş yerleri ve dükkanların birçoğu da çalışma ruhsatları olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Zaten işsizlik sorunuyla karşı karşıya olan Filistinli mülteciler bu uygulamayla daha çok iş ve çalışma imkanlarını dolayısıyla geçim kaynaklarını kaybettiler.

Lübnan’da en son 2017’de yapılan sayımda 12 ayrı Filistin mülteci kampında 174 bin 422 mültecinin yaşadığı tespit edilmişti.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

blank

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.