Maduro: ‘Barışın sağlanacağından eminim’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Temmuz 2019 | Salı 21:08

Venezuela’da Devlet Başkanı Maduro ve kendisini başkan ilan eden Guaido tarafları arasında barış görüşmeleri başladı. Görüşmelere ilişkin açıklama yapan Maduro, “Barışın sağlanacağından eminim” dedi.

Venezuela hükümeti ile muhalefet temsilcileri, barış görüşmeleri için bu hafta Norveç’in arabuluculuğunda Barbados’ta bir araya geldi.

Görüşmeler hakkında “iyimser” olduğunu vurgulayan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Bugün, beş saatlik bir toplantı yaptılar ve öyle görünüyor ki adım adım barışa giden yolun zeminini hazırlıyoruz” diye konuştu.

”İyi niyetle çalışırsak ve ABD’nin müdahalesi olmazsa, anlaşmanın sağlanacağından eminim” diyen Maduro daha fazla ayrıntı vermeden altı maddelik bir programın tartışıldığını söyledi.

Aylardır derin bir siyasi kriz yaşayan ve ‘darbe girişimleri’ne sahne olan Venezuela’da, Maduro hükümeti ile muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun temsilcileri, mayıs ayında Norveç’te yapılan görüşmelerin ardından yeniden bir araya geliyor.

DİKTATÖRLÜKTEN ÇIKIŞ MÜZAKERESİ

ABD başta olmak üzere birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin desteğini alan Guaido da birkaç gün önce yalanladığı görüşmeleri, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyurmuştu.

Guaido, yeni görüşmelere ilişkin “Diktatörlükten çıkış müzakeresi oluşturmak için gaspçı rejimin temsilcileri ile bir araya gelinecek” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: EURONEWS

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.