Mekke’den Suriye’ye: Suikaste uğrayan Tahriru’ş Şam lideri kendi hikayesini anlatıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Eylül 2017 | Cuma 08:43

Cuma namazı çıkışında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Suraka el Mekki kendi hikayesini böyle anlatmıştı. İdlib’i büyük oranda kontrol eden muhalif grup Tahriru’ş Şam Heyeti’nin şer’i sorumlularından Suraka el Mekki, geçtiğimiz hafta Cuma namazı çıkışında uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Suikast sonucu yaşamını yitiren ilim adamı, konuk olduğu “Face the Truth” programında gazeteci Bilal Abdulkerim’in sorularını yanıtlamış ve kendi hikayesini anlatmıştı.

Mekke’den Suriye’ye

Tahriru’ş Şam liderlerinden Suraka el Mekki, katıldığı programda Suriye’ye gelmeden önceki hayatına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Suriye’ye gelmeden önce Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde yaşadığını belirten Suraka el Mekki, evli ve bir çocuk babası olduğunu ifade etti. İlmi çalışmalarının yanısıra ticaret yaparak yaşamını sürdüğünü bildiren ilim adamı, “Yüksek Lisans programını tamamladıktan sonra Doktora yapmayı planlıyordum ancak bu sırada vacibi yerine getirmek ve Allah’ın çağrısına icabet etmek için bu isteklerimi geride bıraktım, Suriye’ye geldim” dedi.

Şeyh Süleyman Ulvan’ın fetvası

Suriye’de halk hareketinin başlangıcından itibaren gelişmeleri takip ettiğini bildiren Suudi ilim adamı, Arap ülkelerinin kayıtsızlığını görünce birşey yapması gerektiğine inandığını söylüyor. Konuyla ilgili görüşünü almak için başvurduğu Şeyh Süleyman Ulvan’ın fetvası Suraka el Mekki’nin Suriye’ye gelişinde en belirleyici etken olduğunu dile getiririyor.
“Şeyh Süleyman Ulvan’a giderek ‘Bir ilim talebesi ve davetçi olarak benim görevim nedir?’ diye sordum. O da bana ‘Suriye’ye giderek bir davetçi, yönlendirici ve öğretmen olarak cihat etmelisin’ dedi.”

‘Ticari mallarınımın tamamını sattım’

6 ay boyunca Suriye’ye gelmek için hazırlık yaptığını belirten Suraka el Mekki, bu süre içerisinde bütün ticari mallarını sattığını söyledi. Hazırlıklarını tamamladıktan sonra Suriye’ye doğru yola çıkan Suudi davetçi ülkesinden ayrılmadan önce tüm ailesini biraraya getirdiğini anlattı.
Suraka el Mekki’nin kendi hikayesini anlattığı röportajının tamamı:

Cuma namazı çıkışı suikast

Tahriru’ş Şam Heyeti’nin şer’i liderlerinden Suraka el Mekki, Suriye’de imamlık yaptığı Sad bin Ebu Vakkas camisinde Cuma namazı çıkışında suikaste uğramıştı.
Suudi ilim adamı kimliği bilinmeyen iki kişinin üzerine ateş açması sonucu hayatını kaybetti.
Kaynak: Mepa News


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.