Merkel: Türkiye politikasında AB ülkeleri birlikte hareket etmeli

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Eylül 2017 | Çarşamba 11:12

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye politikasında AB ülkelerinin birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Almanya’da yasama döneminin son Meclis Genel Kurul Toplantısı, genel hesaplaşma şeklinde geçti. Başbakan Merkel, Türkiye politikasında AB ülkelerinin birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Almanya Federal Meclisi’nin 24 Eylül genel seçimleri öncesindeki son genel kurulunda konuşan Başbakan Angela Merkel Avrupa Birliği’ndeki ortaklarını “bundan böyle Türkiye’ye uygulanacak politikada ayrılığa düşmemeleri” uyarısında bulundu. Merkel, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözleri önünde gelecekteki Türkiye politikası hakkında kavgaya tutuşmamız kadar hayret verici bir şey olamaz”, dedi. Böyle bir durumun AB’nin pozisyonunu dramatik şekilde zayıflatacağını söyleyen Angela Merkel “bu hataya düşülmemesi” çağrısında bulundu.

Alman vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanmasının kendilerini Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkileri gözden geçirmeye sevk ettiğini belirten Almanya Başbakanı Merkel, konuyu ekim ayındaki olağan AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinde ortak ülkelerin liderleriyle görüşeceğini ve Türkiye ile Birlik arasındaki tam üyelik müzakerelerine son verilmesini de gündeme getireceğini söyledi. “Bu kararlı ama iyi düşünülmüş şekilde atılması gereken bir adımdır”, diyen Merkel, Türkiye ile ilişkilerin stratejik özellik taşıdığını da sözlerine ekledi. Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel başkanı Martin Schulz başbakanlığa seçildiği takdirde üyelik görüşmelerine son verilmesine çalışacağını söylemişti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.