Mescidi Aksa surlarında yıkılma tehlikeleri başgösterdi.

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Temmuz 2019 | Pazar 09:53

Silvan tünellerinin açılması sebebiyle Mescidi Aksa surlarında yıkılma tehlikeleri başgösterdi

Filistinli uzmanların tespitlerine göre, sonuncusu geçtiğimiz günlerde açılan 15 kadar tünel yüzünden Mescidi Aksa’da ve çevresindeki surlarda yıkılma tehlikeleri başgösterdi. Bu tüneller yüzünden her an kısmen veya kapsamlı bir şekilde yıkılma gerçekleşmesi tehlikesi bulunuyor.

Son olarak Silvan mahallesinin altında bir tünel inşa edilmesi sebebiyle Mescidi Aksa’nın güney suru adeta herhangi bir temele dayanmadan havada durur bir hale geldi. Bu da bu surun yıkılması tehlikesinin başgöstermesine neden olmuş durumda. Öte yandan Mescidi Aksa’nın altında yıllardan beridir devam eden kazılar ve tünel çalışmaları bu kutsal mabedin temellerinin dayandığı alanı adeta köstebek yuvasına çevirmiş durumda. İşgalcilerin hayal ettiği şey de bu tünellerin ve kazıların Mescidi Aksa’nın temellerinin sarsılmasına ve binasının kendiliğinden yıkılmasına neden olması.

İşgal yönetimi birkaç gün önce işgal altındaki Kudüs’te ve Mescidi Aksa’nın yakınında bulunan Silvan mahallesinin altında yeni bir tünelin açılışını yapmıştı. Tünelin açılışına ABD’nin İsrail büyükelçisi David Friedman ve ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt başta olmak üzere bazı Amerikalı üst düzey yetkililer de katılmıştı. Bu tünel Silvan mahallesinde bazı evlerde çatlaklar meydana gelmesine neden oldu. İşgal yönetimi bazı evler hakkında da oturumunun tehlikeli olduğuna dair raporlar çıkardı.

 

Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.