Milli Eğitim ders kitabında ahlaksız karikatür

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | Perşembe 14:17

Milli Eğitim Bakanlığının 6. sınıflar için hazırladığı ders kitabında skandal bir karikatüre yer verildiği iddia edildi. Veliler, söz konusu karikatürün yer aldığı ders kitabına ve hazırlayanlara tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın 6. sınıf öğrencilerine okutulması için hazırlattığı ders kitabında yer alan bir karikatür hayret veriyor. Mizah dergisi çizeri olan Selçuk Erdem’e ait olan bu karikatürün ders kitabına konulması, büyük tepki çekti. Karikatürde küçük bir buz kütlesi üstünde kalmış kutup ayısının suya düşmüş bir insana yardım amaçlı olarak el uzatması gibi görünen hikayede, ayının el hareketi ya dikkatten kaçtı ya da göz göre göre bu şekilde ders kitabına basıldı.

BİLİNÇLİ İSE FELÂKET, FARKEDİLMEDİ İSE GAFLET

Kutup ayısı ile bir insanın resmedildiği karikatürde yer alan ahlâksız hareketin çocuklar tarafından yorumlanmasının istenmesi ise ayrı bir skandal. Berrak zihinlere ahlâksızlık aşılayacak bu davranışın Milli Eğitim yetkilileri tarafından görülmemesi, dikkat edilmemesi bile ayrı bir sorunken, bilinçli olarak yapılması ihtimali büyük bir facia olarak yorumlanıyor.

KARİKATÜRÜN MESAJI SORULUYOR

Ders kitabının 8. etkinlik bölümünde yer alan karikatürün yanında “Yandaki karikatür hakkında düşünelim. Bu karikatürün iletisi ne olabilir? Düşündüklerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.” ifadeleri yer alıyor. Karikatürde ise bir kutup ayısı suya düşmüş bir insana elini ahlâksız bir hareketle uzatarak “Tut elimi” diyor.

Güya küresel ısınmaya dikkat çekmek için yapılan bu karikatürün ders kitaplarından kaldırılması veliler tarafından talep ediliyor.

Kaynak : Milli Gazete


İktibas: Islah Haber

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.