Mısır yönetimi, 12 Doğu Türkistanlı öğrenciyi serbest bıraktı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 07:47

Mısır’da Çin’in talebi üzerine sayısı 150’ye yakın Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak öğrenci tutuklanmıştı.

Mısır’da aylardır tutuklu olan 150’ye yakın Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak öğrencilerden 12’si serbest bırakıldı. Serbest bırakılma işleminin geçtiğimiz Cuma günü (8 Eylül) gerçekleştiği öğrenildi.

QHA’nın haberine göre, İnsan Hakları Savunucusu Avukat İzzet Ganim, Ezher Üniversitesi öğrencisi 12 Uygur’un serbest bırakıldığını aktarırken, 113 öğrencinin hala Kahire’de tutuklu olarak bekletildiğini aktardı. Ganim “Öğrenciler ,hiç bir suçlama belirtilmeksizin gözaltındalar. Ayrıca ülkede bulunmaları tamamen yasal koşullarda gerçekleşiyordu.” dedi. Ganim, tutuklamaların Kahire’deki Çin Büyükelçiliği tarafından yapılan yönlendirmelerle yapıldığını aktardı. Ganim ayrıca 23 Eylül’de başlayacak eğitim dönemi öncesi yeni bir serbest bırakılma süreci yaşanabileceğini aktardı.

İzzet Ganim 16 Temmuz’dan beri Muhtar Ruzi Mümin isimli öğrencinin, gözaltına alındıktan sonra kaybolduğunu aktardı. Bu öğrencinin kayıp olduğu hakkında yerel savcı Nabil Sadık’a da bilgi verildiği belirtildi.

Geçen yıl Eylül ayında Mısır ve Çin çeşitli güvenlik konularında anlaşmalar imzalamıştı. Bunun akabinde Çin, Mısır’ı Doğu Türkistanlı öğrenciler hakkında baskı altına aldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında Ürümçi katliamının yıldönümünün hemen öncesinde 150 ila 200 arasındaki Doğu Türkistanlı öğrenci Kahire’de ve Mısır’ın çeşitli şehirlerinde tutuklanmıştı. Bu tutuklamaların arkasında Çin hükümetinin olduğu belirtiliyor.


İktibas: Mepanews, sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.