Myanmar Genelkurmay Başkanı katliamı savundu: ‘Yarım kalan meseleyi hallediyoruz’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | Perşembe 09:31

Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, Arakan Müslümanlarına yönelik saldırıları savundu. Arakanlı Müslümanların Bangladeş’e doğru kaçışı sürerken Myanmar Genelkurmay Başkanı’nın sözleri bölgedeki katliamın süreceğine dair endişeyi artırdı. Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, bıçaklar, mızraklar ve birkaç eski tüfekten başka silahları olmayan Arakanlı savaşçılara karşı ülkelerini savunduklarını öne sürdü.
Myanmar’ın batı sahilindeki Arakan’da silahlı Müslüman gruplar bölgede sivillere yönelik saldırılara karşılık olarak 25 Ağustos’ta askeri karakollara saldırmış, bunun üzerine Myanmar ordusu da bölgede şiddetin dozunu artırmıştı. Bölgede binlerce ev yakılırken binlerce kişi de katledilmişti. Birleşmiş Milletler’e göre son olaylarda 58 bin Arakanlı Bangladeş’e geçmeyi başardı, Bangladeş’te 500 binden fazla Arakanlı mülteci bulunuyor.
Myanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırıları sonucu birçok yaşam alanı tamamen tahrip oldu. İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya direktörü Phil Robertson, uydu görüntülerinin birçok Müslüman köyünün tamamen yıkıldığını gösterdiğini ifade etti. Myanmar ordusu şiddet olaylarında 400 kişinin öldüğünü ve bunların çoğunun Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu adlı silahlı gruba mensup bulunduğunu öne sürse de bağımsız kaynaklar ölenlerin sayısını binlerle ifade ediyor ve bunların çoğunun sivil olduğunu belirtiyor.

“Yarım kalmış bir mesele”

Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing bu saldırıları “2. Dünya Savaşı’na uzanan yarım kalmış bir mesele” olarak adlandırdı ve ordunun saldırılarını yavaşlatmayacağını açıkladı.
Başkent Naypyitaw’da konuşan Hlaing “ordunun vatanperver bir görev icra ettiğini, Myanmar sınırlarını müdafaa ederek Rohingya’lı militanların kendi bölgelerini kurmasını önlediğini” öne sürdü. 1942 yılında yaşanan şiddet olaylarında Rohingyalıların İngilizlerle beraber Budistlere saldırdığını iddia eden Genelkurmay Başkanı “böylesi korkunç bir şeyin tekrar yaşanmasına meydan vermeyeceğiz” ifadesini kullandı. Bu olaylarda Rohingya’da bir devlet kurma girişimi başarısız olmuş ve on binlerce insan ölmüştü. Myanmar ordusu, bölgedeki Müslümanların bir İslam devleti kurmak istediğini söyleyerek Batı medyasında kendisini meşrulaştırmak istiyor.
Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’ın adı birçok insan hakları raporunda oldukça menfi ifadelerle yer alıyor. Hlaing, Myanmar’a bağlı Kachin ve Şan eyaletlerinde toplu sivil katliamlarına, Rohingya’da toplu tecavüzlere, sivillere yönelik saldırılara ve köyleri tamamen tahrip etmeye yönelik emirler vermekle suçlanıyor. Söz konusu ismin Çin ile yakın ilişkileri ve ordunun siyasete yön vermesi talebinde olduğu biliniyor.
Kaynak: Mepa News


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.