Myanmar Hükumetinden Yeni Taktik: Sınıra Mayın Döşüyorlar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Eylül 2017 | Çarşamba 13:05

Bangladeş’in başkenti Dakka’daki haber kaynakları, Bangladeş’li ve Myanmar’lı Hükumet kaynaklarından edindikleri yeni bilgileri aktardı.

Kaynaklar, Myanmar Hükumetinin üç gündür Bangladeş sınırına mayın gömdüğünü bildirdi. Myanmar Hükumetinin amacının ülkelerini terk eden Arakanlıların tekrar dönmelerini engellemek, gitmek üzere olanların da öldürülmesi olduğu değerlendiriliyor.

 

Bangladeş’te bugün geniş çaplı bir protesto düzenlenmesi beklenirken Reuters’e açıklama yapan haber kaynakları konunun hassasiyeti nedeniyle adlarının açıklanmasını istemedi.

 

Myanmar Hükumetinin Müslümanlara yönelik katliamlarındaki son perdede en az 3 bin sivilin öldürüldüğü ve 125 bin kişinin de evlerini terk ederek Bangladeş’e iltica etmek zorunda kaldığı rapor ediliyor.

 

Kaynaklardan birinin açıklamalarında ‘dikenli tel örgülerle ayrılan sınırın kendi topraklarında kalan bölümlerine mayın gömüyorlar’ ifadelerine yer verildi.

 

Kaynaklardan her ikisi de Bangladeş Yönetiminin kanıt niteliğindeki fotoğraflardan ve muhbirler aracılığıyla mayın gömme işleminden haberdar olduklarını belirtti.

 

Bir kaynak ‘kuvvetlerimiz de görmüştür ki üç dört grup dikenli tel çitlerinin yanında zemine birşeyler koyuyordu; daha sonra muhbirlerimiz aracılığıyla doğruladık ki mayın gömüyorlar’ şeklinde konuştu.

 

Kaynaklar, mayın gömenlerin üniformalı olup olmadıklarını doğrulayamazken Rohingya’lı olmadıklarından emin olduklarını söylediler.

 

Yayınlanan haberlere tepki gösteren Rahine Sınır İşleri Bakanı Phone Tint, El Cezire’ye yaptığı açıklamasında ‘biz böyle bir şey yapmadık’ dedi.

 

Bangladeşli sınır muhafızı Manzurul Hasan Han ise dün Myanmar tarafında iki patlama sesi duyulduğunu belirtti.

Benzer şekilde iki patlama sesi de Pazartesi günü yaşanmıştı. Küçük yaştaki bir çocuğun patlama nedeniyle ayağını kaybettiği belirtildi.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.