Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, ilk kez konuştu: ‘Bilgi kirliliğine dikkat edin’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | Perşembe 18:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin ardından bir bildiri yayınlayan Aung San Suu Kyi, ‘Bilgi kirliliğine dikkat edin. Başbakan yardımcısının yaptığı gibi bilgi kirliliği sadece sorunların bir kısmı’ dedi.

Myanmar’ın Nobel Barış Ödüllü lideri Aung San Suu Kyi uzun bir aradan sonra ilk defa konuştu.

Budist nüfusun yoğun olduğu Myanmar’da son 12 günde 126.000’i aşkın Arakanlı Müslümanın ülkeyi terk ederek Bangladeş’e sığındığını gündeme getirmeyen Aung San Suu Kyi, bilgi kirliliği yaşandığını söyleyerek eleştiride bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de uyardığı ve bölgede istikrarın sağlanması için harekete geçmesini istediği Suu Kyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştuktan sonra sosyal medya üzerinden bir mesaj yayınladı.

Ülkenin kuzeybatısında yaşananların ardından hükümetinin Arakan’da yaşayan insanları korumak için devreye girdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hükümetinin destek olacağını söyleyen Nobel Ödüllü Suu Kyi’nin açıklaması ‘akıl tutulması’ olarak yorumlandı.

Reuters’ın haberine göre ise Suu Kyi, başka ülkelerle ilişkileri bozabilecek bilgi kirliliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Twitter üzerinden yüklediği fotoğrafların gerçek olmadığına gönderme yapılan açıklamada, ‘Suu Kyi, başbakan yardımcısının yaptığı paylaşım gibi sahte bilgilerin sadece bilgi kirliliği buzdağının ucu olduğunu söyledi. Bu gibi durumların diğer ülkelerle ilişkiyi bozabileceğini dile getirdi’ ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 29 Ağustos günü bir fotoğraf paylaşmış ve daha sonra silmişti.

Öte yandan Reuters’ın özel haberinde Myanmar hükümetinin, Bangladeş sınırına mayın döşemeye başladığı öne sürüldü. İki hükümet yetkilisine dayandırılan haberde Arakanlı Müslümanların Myanmar’a geri dönüşünün engellenmek istediği kaydedildi.

Bangladeş kaynakları, Myanmar’ın, Bangladeş sınırına mayın döşediğini, bunun amacının ülkelerindeki şiddetten kaçan Müslüman sığınmacıların geri dönüşlerini engellemek olabileceğini iddia etti.


İktibas: İslami Analiz

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.