Myanmar ordusunu İsrail’in silahlandırdığı ortaya çıktı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Eylül 2017 | Salı 18:15

Myanmar’ı yöneten askeri cunta ile İsrail arasında silah anlaşması yapıldığı ortaya çıktı. İsrail’in, Arakan’da Müslüman azınlığa karşı askeri operasyon başlatan Myanmar yönetiminin en önemli silah tedarikçilerinden biri olduğu belirtiliyor.

Myanmar’da Müslüman azınlığa karşı uygulanan şiddet dünya gündeminin en önemli başlıklarından biri haline gelirken İsrail medyası da ülkedeki askeri cuntanın Siyonist yönetim tarafından silahlandırıldığını bildirdi. İnsan hakları örgütleri ve Myanmarlı yetkililerden alınan bilgilere göre, İsrail yönetimi Myanmar’daki Budist yönetime 100’den fazla tank ve askeri araç, silah ve sınır polisleri tarafından kullanılan botlardan sattı.

Ayrıca bazı İsrailli güvenlik şirketlerinin Myanmar ordusuna askeri eğitim verdiği de ortaya çıktı. TAR Ideal Concepts isimli İsrailli şirketin Arakan’da Müslümanlara karşı yürütülen askeri operasyonların en etkin gücü olan Myanmar ordusu Özel Kuvvetlerine eğitim verdiği basına yansıdı.

Fetih Medya
İsrailli şirket Myanmar ordusuna verdiği eğitimin görüntülerini kendi internet sitesinde paylaştı.

Myanmar’a silah amgarbosu uygulanıyor

ABD ve Avrupa Birliği Myanmar’a karşı silah ambargosu uygularken İsrail’in bu yönde aldığı bir karar bulunmuyor. Eylül ayında İsrail Yüksek Mahkemesi’ne dilekçe yazan bir grup aktivist, İsrail’in Myanmar’a silah satışının yasaklanmasını istedi.

Dilekçenin imzacılarından insan hakları avukatı Eitay Mack, İsrai’in “denizaşırı ülkelere yapılan silah ihracatı üzerinde herhangi bir kontrolü yok” dedi.

Ancak, TAR Ideal’in internet sitesinden, şuanda Arakan’daki operasyonları yürüten Myanmar ordusu özel kuvvetlerine askeri eğitim verdiklerini öğreniyoruz.

Fetih Medya
Myanmar’daki askeri cunta liderlerinden biri iki yıl önce İsrail’i ziyaret etmişti.

“Alışveriş gezisi”

İsrail ile Myanmar arasındaki silah ticareti ilk olarak iki yıl önce gündeme gelmişti.

2015 yılının Eylül ayında Myanmar’daki askeri cuntanın liderlerinden General Min Aung Hlaing kendi ifadesine göre İsrail’e bir ‘alışveriş gezisi’ düzenledi. Birçok İsrailli askeri yetkiliyle görüşen Hlaing bu gezi sırasında bazı şirketlerle silah ve eğitim anlaşmaları imzaladı. Aynı yıl, bu kez İsrailli Savunma Bakanlığı yetkilisi Michel Ben-Baruch Myanmar’a gitti.

2016 yılının Ağustos ayında ise TAR Ideal isimli İsrailli şirket Myanmar ordusuna verdiği askeri eğitimin fotoğraflarını kendi internet sitesi üzerinden paylaştı.

Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.