“Myanmar’a geri göndermektense bizi burada öldürün”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Eylül 2017 | Çarşamba 07:41

Myanmar devletinin katliamından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakan halkının anlattıkları yürek burkuyor. Myanmar’ın batı sahilinde yer alan Arakan’da Müslümanlara yönelik etnik kıyım devam ederken bölgeden ulaşan görüntüler izleyenlerin yüreklerini burkuyor.
Arakan’da Myanmar ordusu ve Budist gruplar Müslümanlara yönelik saldırılarını artırdı. Bölgede binlerce ev yakılırken çoğu kadın ve çocuk binlerce Müslüman öldürüldü. Arakanlı Müslümanların Bangladeş’e doğru kaçışı sürerken, kaçmaya çalışan bu Müslümanlara da saldırılar devam ediyor.

Bölgeden aktarılan videoda, bölgeden kaçarak Bangladeş’e sığınmak isteyen Arakanlılara ateş açıldığı görülebiliyor. Bu Arakanlıların anlattıkları ise saldırılarda yaşanan vahşetin boyutlarına ilişkin korkunç bir tablo çiziyor.
Uygulanan şiddete daha fazla dayanamadıklarını ifade eden Müslüman mülteciler evlerinin yakıldığını, küçük çocukların bile öldürüldüğünü ve her tarafın cesetlerle dolu olduğunu dile getiriyor.
Öte yandan Bangladeş hükümeti de Arakanlı Müslümanların sınırdan içeri girmesine izin vermiyor. Arakan halkından kameralara konuşan kişiler “oraya göndermektense bizi burada öldürün” ifadesiyle Arakan’da yaşanan vahşetin boyutlarını gözler önüne seriyor. Arakanlılar Bangladeş’te sürekli değil, çatışmalar sona erene kadar kalacaklarını ifade etmelerine rağmen bölgeye girmelerine izin verilmiyor.
Kaynak: Mepa News


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.