Nijerya’da serbest bırakılan Türk gemiciler Abuja Büyükelçiliğinde

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ağustos 2019 | Pazar 07:10

Nijerya’da kurtarılan 10 Türk gemici, güvenlik güçlerinin kontrolünde helikopterlerle Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliğine getirildi. Türk vatandaşlarının, resmi işlemlerin ardından sabah saatlerinde Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

Nijerya‘da kurtarılan 10 Türk gemici, Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliğine getirildi. 10 mürettebatı Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren ve büyükelçilik yetkilileri karşıladı.

Ulueren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız dün geceyi güneyde geçirdiler. Sel olduğu için havaalanına ulaşamadılar ama bu sabah ulaştılar ve Abuja’ya geldiler.” dedi.

Fetih Medya

Ulueren ayrıca, “Gelmelerini görmekten dolayı çok sevindik. Yarın sabah da Kurban Bayramı’nda Türkiye’ye gidecek olmaları bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Kurtarılan mürettebatın isimlerinin, Hüseyin Zabun, Hakan Çakar, Serdar Çetinkaya, Ersin Yılmaz, Mücahid Şener, Hasan Hüseyin Karakurt, Ümit Tokgöz, Tezcan Selçuk, İbrahim Arsoy ve Cumhur Akpınar olduğu aktarıldı.

Fetih Medya

Gemicilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilirken, 10 kişinin başkent Abuja’daki resmi işlemlerin ardından sabah saatlerinde Türkiye’ye dönmeleri bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan telefon

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Ulueren aracılığıyla Türk gemicilerle telefonda görüştü.

Görüşmede gemicilere, “Geçmiş olsun” dileklerini ileten Çavuşoğlu, “İnşallah Rabb’im bir daha böyle bir şeyi başımıza getirmez. Süreci bizzat yakından takip ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da yakından takip etti.” dedi.
Çavuşoğlu, daha önce Nijerya’da kaçırılan 4 Türk vatandaşının da kurtarıldığını hatırlatarak, “Sizler de kurtuldunuz ve inşallah ailelerinize kavuşursunuz. Çok geçmiş olsun. Hayırlı yolculuklar, bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Nijerya açıklarında silahlı kişiler, 13 Temmuz akşamı 18 Türk’ün bulunduğu Türk bandıralı Paksoy-I adlı kargo gemisine saldırarak 10 gemiciyi kaçırmıştı.

Kaçırılan 10 mürettebat 9 Ağustos Cuma günü serbest bırakılmıştı.

Kaynak: AA

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.