Özbek avukatlar ünlü yazara sahip çıkmaktan korkuyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Eylül 2017 | Cumartesi 18:32

27 Eylül tarihinde af çıktığı iddiaları sonrası Türkiye’den vatanı Özbekistan’a geri döndüğü gün tutuklanan muhalif yazarı savunacak avukat bulunamıyor.

Özbek avukatlar Türkiye’den vatanına döndükten sonra Taşkent havaalanında tutuklanan ünlü yazar Nurullah Muammed Raufkhan’ın (Nurulla Atakhanov) savunmasını reddetti.

Ozodlik radyosunun haberine göre, 27 Eylül tarihinde İstanbul’dan Taşkent’e gelen Özbek yazar Nurullo Atahanov gözaltına alındıktan sonra hapse atıldı. Ancak Özbek avukatlar rejimin baskısından korktukları için Atahanov’a sahip çıkmayı ve mahkemede savunmayı reddetti.

Özbekistan Yazarlar Birliği’nin ise ilk işi Nurullah Muammed Raufkhan’ın üyelikten çıkartmak oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Atahanov’un eşi görüştüğü avukatların savunmayı reddettiğini söyledi.

Taşkent Şehir Barolar Birliği Başkanlığı’na giden Gulnara Atakhanov, görüştüğü birkaç avukatın kocasını savunmayı reddettiğini söyleyerek, “Hepsi ‘biz korkuyoruz, çünkü hükümet bize baskı yapabilir’ dediler. Görüştüğüm iki-üç avukat ise eşimi savunmayı kabul etmedi” dedi.

 


İktibas: Islah Haber

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.