Özbekistan’da geçici ikâmet ihlaleri ile ilgili yeni karar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Kasım 2019 | Cuma 18:32

Özbek lider Şevket Mirziyoyev, yabancı vatandaşların, geçici ve kalıcı ikamet kaidelerini ihlal etmesi sonucunda oluşan sorumluluklarını serbestleştirme konusunda yeni bir karara imza attı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, “Yabancı vatandaşların, geçici ve kalıcı ikamet kaidelerini ihlal etmesi sonucunda oluşan sorumluluklarını serbestleştirme doğrultusunda yapılan kanun değişiklikleri”ni içeren kanun taslağını imzaladı.

Bu kanun değişikliği öncesinde ikamet kurallarını ihlal eden yabancı vatandaşlara, Özbekistan Ceza Kanunu’nun 224. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Yeni düzenleme ile yabancılara verilecek cezalar hafifletiliyor ve cezai sorumluluğu ortadan kaldırıyor.

Özbekistan’da ikamet koşullarını bir kez dahi ihlal eden yabancılara 50 ile 100 asgari ücret tutarında ceza ödetilirken, değiştirilen kanunla birlikte bu durum 5 ile 10 asgari ücret seviyesine indirildi.

Daha öncesinde Özbekistan, Orta Asya’da girilmesi en zor ülkelerden biriydi. Yabancıların, turistlerin 3 gün içerisinde yerel polise kayıt yaptırması gerekiyordu. Ayrıca yakın akrabaları veya arkadaşları olsa dahi yabancıların, Özbekistan’da yaşayan kişilerin adresleri ile kayıt yaptırması da yasaktı.

Geçen yaz ülkeye gelen kişilere, “e-Mehmon” sistemi ile elektronik kayıt imkanı tanındı ve koşullar hafifletildi.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.