Pakistan, ABD’nin yeni stratejisine karşı Türkiye ve Çin ile temasa geçti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | Perşembe 06:46

Pakistan, ABD’nin yeni Afganistan stratejisine karşılık vermek için aralarında Türkiye’nin de olduğu dört ülkeyle temasa geçti.

Pakistan’ın, ABD’nin yeni Afganistan stratejisine karşılık vermek için aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerle temasa geçtiği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 21 Ağustos’ta Virginia’daki Fort Myer askeri üssünde yaptığı konuşmada, ABD’nin Afganistan’dan hızlı şekilde çekilmesinin “öngörülebilir ve kabul edilemez” sonuçlarını önlemek için mücadeleyi sürdürmeleri gerektiğini belirtmiş ve Pakistan’ın “terörist örgütlere sığınacak liman” sağladığına dair iddialarda bulunmuştu.

AA’nın haberine göre Pakistan Dışişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yetkili, yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin cepheleşmeye daha çok sürükleyen yaklaşımı karşısında Pakistan’a desteği genişletmek için Türkiye, Rusya, Çin ve İran ile temas kurulduğunu belirtti.

Yetkili, “ABD’nin, Afganistan’da daha fazla Hindistan rolü arayan sözde güney Asya stratejisi, bize buna karşı koymamız için yeni bölgesel iş birliği dışında başka bir seçenek bırakmadı. Pakistan, sadece İslamabad’a karşı değil, dört bölgesel gücün çıkarına karşı olan bu stratejiye karşı koymak için Rusya, Çin, İran ve Türkiye ile temas halinde.” ifadelerini kullandı.

YENİ BÖLGESEL İŞ BİRLİĞİ

Bu arada bazı yerel araştırmacılar da ABD’nin yeni stratejisi ve Pakistan’ın daha önce pek görülmemiş tepkisinin ardından bölgede yeni siyasi ve stratejik ortaklıklar olacağını öngörüyor.

Araştırmacılar, özellikle Çin ile ekonomik bağları geliştirme ve Moskova ile diplomatik ve askeri alışverişi artırmanın ülkenin iyiliğine olacağı görüşünde.

Siyasi araştırmacı Jabbar Khattak, yaptığı açıklamada, “Bence, Trump bu stratejiyi birkaç yıl önce açıklasaydı gerçek bir strateji olmaktan ziyade zorlama bir taktik olurdu, bu da işlerdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Khattak, ancak Çin’in Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’yla (CPEC) bağlantılı olarak Pakistan’da artan ekonomik çıkarları ile Pakistan’ın önceden düşman olduğu Rusya ile askeri bağlarını güçlendirilmesi gibi yakın gelişmelerin bölgesel dinamiği tamamen değiştirdiğini vurguladı.

Çin’in artan rolü

Pakistan’ın eski Kabil büyükelçilerinden Rüstem Şah Mohmand, Pekin yönetiminin gelecek süreçte Afganistan’da daha büyük rol üstleneceğini düşünüyor.

Mohmand, “Çin’in yakın gelecekte Afganistan’a yönelik çıkış yolunu göstereceğine inanıyorum çünkü savaştan zarar gören Afganistan’a barış gelmesi Çin’in milyarlarca dolarlık Kuşak ve Yol Projesi için hayati önem taşıyor.” yorumunu yaptı.

Trump’ın Afganistan’da Hindistan’a daha geniş bir rol verme arayışında olan stratejisinin Pakistan’ı Çin’e yaklaştıracağını savunan Mohmand, Trump’ın eski taktikleri yeniymiş gibi sunduğunu ancak İslamabad’ın bu tür tehditlere alışık olduğunu ifade etti.


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.