Pakistan’ın elinde esir olan El-Kaide lideri Zevahiri’nin kızları, esir takası ile serbest kaldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Eylül 2016 | Pazar 22:54

El Kaide lideri Dr. Zevahiri’nin kızlarının takas ile serbest bırakıldıkları sosyal medyada bir aydır paylaşılıyordu. Pakistan’da ve Amerika’da büyük yankı yapan bu olay hakkında Batılı gazeteci Thomas Joscelyn’nin analizini özet olarak sizler için çevirdik:

El-Kaide, Eymen ez-Zevahiri’nin iki kızının ve başka bir kadının haftalar önce General Aşfak Pervez Kayani’nin oğlu ile takas edilerek serbest bırakıldıklarını bildirdi.

El-Masra dergisinin 20. baskısı bu haberi ilk sayfasında ön plana çıkardı.

El-Kaide kaynakları, Zevahiri’nin kızlarının serbest bırakıldıkları anonsunu Ağustos’un başlarında yapmıştı. Takas olarak karşılığında kimin verildiği ise yeni ortaya çıktı.

El-Musra’nın editörleri sağ taraftaki resmi de haberlerinde yayınlayarak habere ilk sayfada dikkat çekti ve Pakistan Ordu Komutanın oğlunu ‘alıkoyma’larının kızların serbest bırakılmasına olanak sağladığını belirtti.

Tweetlerin birinin yazarı (şüphe edilen bir hesapla -@muhaqer_o-üzerinden yazan) ‘mürted’ Pakistan Ordusuna, el-Kaide’nin üst düzey ajanlarını, örneğin Ebu Firac el-Libi, Halid Şeyh Muhammed ve Ebu Zübeyde gibi, geçmişte Amerika’ya sattığını haykırıyorlardı.

‘El Kaide’nin dergisinde yazan makaleye göre “gururlu” Pakistan Ordusu başlangıçta önerilen fikri (esirleri takas fikrini) reddetti. Ama uzun süren müzakerelerin ardından kabul etmek zorunda kaldılar. Zevahiri’nin kızlarının ve diğer kadının beraberinde çocuklarıyla Mısır’a döndükleri rapor edildi.

Zevahiri’nin kızı Sümeyye Murcan Salem, Adnan el-Şukricumah’ın dul karısıdır. Eşi Adnan, el-Kaide’nin Kuzey Amerika operasyonlarının başındaydı, ta ki 2014’ün Eylül ayında bir Pakistan operasyonunda ölene kadar. 11 Eylül saldırısında bir rolünün olduğuyla ilişkilendirildiğinde, el-Şukricumah 2002 ve 2003’e dayanan bir dizi saldırıda aktif rol alması sebebiyle Amerika tarafından aranmaya başlandı.

El-Kaide yaptıkları saldırılarda Pakistan hükümetinin ve hamisi gördükleri Amerika’yı sorumlu tuttuğunu belirtiyor. Çünkü cihadçılar esir edilen kızların serbest bırakılması için yaptıkları müzakerelerin başarısız olduğu belirtiyor.

İki hafta gecikmeyle, 5 Ağustos, el-Kaide’nin sosyal medya kanalları Zevahiri’nin iki kızının ve Şukricumah’ın dul eşinin serbest bırakıldığının söyleyen haberleri yayınladılar.

El Kaide önceden de böyle kaçırmalar yapmış mıydı?

Amerikan Özel Harekât Kuvvetleri ve Afgan komandoları Pakistan’ın eski başbakanın oğlu Ali Haydar Gilani’yi yaptıkları bir baskında kurtardılar. Afgan resmi yetkililer, Gilani’nin şans eseri kurtarıldığını rapor etti. Ali Haydar Gilani 2013’te kaçırıldı. Babası Yusuf Raza Gilani oğlunu kaçıranların takas için bir sürü el-Kaide mensubu esiri istediklerini belirtmişti.

Ali Gilani biraz daha spesifikleşerek el-Kaide’nin Zevahiri ailesine ait bazı kadınları hükümetten istediklerini belirtti. Ek olarak ağır fidye de istediklerini belitti.

Yani, el-Kaide Ali Gilani’yi Zevahiri’nin kızları ile takas etmek istiyordu. Bu, Kayani’nin oğlunu da o kızlar için takas etmesine benziyor. Hatta Pakistan’da artan kaçırılma olaylarının da bu amaçla (Zevahiri’nin kızlarını esaretten kurtarma) bağlantısı olabilir.

El-Kaide’nin üç kadının serbest bırakılmasını nasıl güvene aldıkları detayları örgütün Pakistan’da elini güçlendirdiğini gösteriyor. Eğer el-Kaide kaçırılma olaylarını yönetip Pakistan hükümetini de zorlayabiliyorsa, bu durum Zevahiri’nin adamlarının Pakistan içinde güçlü bir şekilde ağlarının ilerlediğini gösterir.

El-Kaide Gilani’yi Afganistan’daki sığınaklarında tutuyorlardı. Bu da tekrardan örgütün güney Asya’da da aktif olduğu şüphesini gündeme getiriyor. Gilani’yi bu sığınaklarda tutmak daha güvenli, çünkü Pakistan ordularının ulaşması biraz daha zor. Hâlbuki el-Kaide Pakistan’da da büyümekte. Pakistan resmi yetkilileri yüzlerce aktif el-Kaide üyesinin Karaçi’de olduğunu belirtip binlercesinin sokakta dolaştığını ekliyor.

Tercüman: Mehmet Kürdi

Fetih Medya – Özel Haber

blank

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.