Pentagon: Türkiye tek taraflı hareket etmeyi seçti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ekim 2019 | Çarşamba 12:00

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü, Salı günü yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley’le Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenleyeceği askeri operasyonu masaya yatırdığını ifade etti.

Sözcü Jonathan Hoffman, “Ne yazık ki Türkiye tek taraflı hareket etmeyi tercih etti. Sonuç olarak ABD kuvvetlerini güvence altına almak için Suriye’nin kuzeyinden, olası bir Türk operasyonundan güvenli bir bölgeye aktardık. Bu sırada Suriye’deki kuvvetlerimizin varlığında bir değişikliğe gitmedik” dedi.

Bazı Cumhuriyetçi ve Demokratlar, ABD birliklerinin kuzeydoğu Suriye’den çekilmesi kararına tepki gösterirken, Trump, Salı günü yaptığı açıklamada Washington’un Ankara’yla ilişkilerinin önemine vurgu yaptı.

Twitter’dan açıklamalarda bulunan Trump, “Pek çok kişi Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu kolayca unutuyor. Hatta Türkler F-35 savaş uçaklarımızın çelik iskeletini üretiyorlar. Üstelik onlarla iyi ilişkilerimiz var” ifadelerini kullandı.
Trump ayrıca, “Türkiye’nin NATO’nun önemli bir üyesi olduğunu daima hatırlayalım” dedi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.