Pentagon’dan dikkat çeken açıklama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Ocak 2018 | Çarşamba 16:55

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, “SDG içindeki bir grubun onlara yaptığımız silah desteğini DAEŞ dışında kullanmasına göz yummayız” dedi.

Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı operasyonundaki gelişmeleri yakından takip eden ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bu süreçte terör örgütü PKK’nın kolu olan YPG’nin ana unsur olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) desteği kesebilecekleri yorumlarına neden olan haberlerin ardından yeni bir açıklama yaptı

“Desteği̇mi̇zi̇ sürdüreceği̇z”​

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, DAEŞ’ın tamamen yenilgiye uğratılması ve geri dönüşünün engellenmesi için ‘SDG’ ile ortaklığı sürdüreceklerini belirtti. Pahon, SDG içindeki bir gruba silah ve ekipman desteğini ancak kendilerine sağladıkları imkanları DAEŞ dışında bir savaş için kullandıkları tespit edilirse kesmeyi gündeme alacaklarını söyledi.

‘Yerel ortaklarımızın i̇mkanlarını güçlendi̇ri̇yoruz’

ABD güçleri Suriye içinde istikrara ve DAEŞ’ı engellemeye yoğunlaşan yerel ortakları eğitiyor. Bu yerel güvenlik güçleri, DAEŞ’lı teröristlerin potansiyel kaçışını ve – Suriye’deki iç savaşa uzun vadeli bir çözümle – DAEŞ’ın geri dönmesini engellemeyi hedefliyor. ABD daha önce temizlenen bölgelerde DAEŞ’ın hareket özgürlüğünün engellenmesi içim ortağımız olan güçlerin imkanlarını güçlendiriyor.

DAEŞ’a karşı ana operasyonlar evrilip istikrar çabaları hız kazandıkça, Irak ve Suriye’de uzun vadeli güvenlik koşullarına bakmaya başlamamız doğal. Hedef DAEŞ’ın yeniden ortaya çıkmasına neden olacak koşulların engellenmesi. ABD, DAEŞ ve diğer terör gruplarının yenilgiye uğratılması ve Suriye’de kurtarılan bölgelere geri dönmelerinin engellenmesi hedefine bağlıdır.

‘SDG i̇le ortaklığımız sürecek’

DAEŞ’ın yenilmesi, kurtarılan bölgelerde istikrarın sağlanması, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönmesi ve DAEŞ’ın yeniden isyancı olarak geri dönmesinin engellenmesi için Suriye Demokratik Güçleri ile ortaklığımızı sürdüreceğiz.

‘Si̇lahlarımızın DAEŞ dışında bi̇r hedefe yöneli̇k kullanılmasına göz yummayız’

“Kürt unsurlarını da barındıran SDG’ye sağlanan silahların sınırlı ve DAEŞ’la savaş misyonuna özel olduğu hususunda Türkiye’ye karşı her zaman açık olduk. Bu politikayla uyumlu olarak, DAEŞ’ın dönüşünü engelleyecek askeri gerekliliklerimiz elverdiği ölçüde askeri desteğe yönelik yeni düzenlemeleri gözden geçiriyoruz. Koalisyon tarafından sağlanan silah ve ekipmanın DAEŞ’ı yenme dışında bir hedef için kullanılmasına göz yummayız. Eğer herhangi bir kişi ya da grubun bu anlaşmayı ihlal ettiklerini tespit edersek bunu araştırır ve eğer uygunsa ekipman desteğini keseriz. ABD olarak NATO müttefikimiz Türkiye’yi koruma hedefine bağlayız. Bu PKK’dan Türkiye’ye yönelen tehditlerle mücadele çabalarını da kapsıyor.”

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.