PKK, Afrin’de Türkiye’yi Rus Yapımı Hava Savunma Füzesi İle Hedef Alıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Şubat 2018 | Cumartesi 08:38

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK ve Özgür Suriye Ordusu ÖSO tarafından 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatında PYD/PKK’ya karşı ilerleyiş devam ediyor.

Uluslararası basın Afrin’deki terör hücrelerine yönelik operasyon hakkında kara propaganda yürütmekle suçlanırken bölgedeki örgütlerin Türk Ordusuna karşı kullandığı yabancı menşeli silahların haber kuruluşlarınca gündeme taşınmadığı gözleniyor.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’deki milis unsurlardan SA-18 omuzdan atılan ısı güdümlü hava savunma füzesi ile çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 30-31 Ocak’ta PKK/KCK/PYD-YPG mensuplarından ele geçirilen silah ve mühimmatlara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada SA-18 omuzdan atılan ısı güdümlü hava savunma füzesi, 4 kalaşnikof piyade tüfeği, 2 bixi makineli tüfek, 2 RPG 7 roketatar, 4 RPG 7 roketatar mühimmatı, keskin nişancı tüfeği, 3 tabanca, anti tank mayını, 2 el bombası, 3 dürbün, 2 el telsizi, 15 şarjör ile çok miktarda muhtelif çapta hafif silah mühimmatı ele geçirildiği kaydedildi.

Rus yapımı SA-18 füzesi Mayıs 2016’da PKK’nın bir Türk helikopterini düşürdüğü iddiasıyla gündeme gelmişti.

Fetih Medya

Öte yandan Afrin’deki PKK unsurlarının Türkiye’deki sivil yerleşim alanlarına yönelik saldırıları da devam ediyor. Bu sabah Kilis ve Reyhanlı’ya 3 roket daha tıldı.

Kilis’e atılan roketin bir eve isabet ettiğini aktaran TRT, olayda yaralılar olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendirdi. Kalın, “YPG’nin Türkiye’nin meşru adımlarına karşı sivilleri canlı kalkan olarak kullanması, Beyaz Saray’da alarm zilleri çaldırmalı. Suriye’deki PKK tehdidini göremeyenler tarihi bir hata yapıyor” ifadelerini kullandı.

Sözcü İbrahim Kalın, Amerika Birleşik Devletleri’ne “DAEŞ ile mücadelenin bitmesine rağmen örgüte askeri yardımın devam etmesi Suriye politikasının nihai hedefiyle ilgili soru işaretleri doğuruyor.” uyarısında bulundu.

Fetih Medya Fetih Medya


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.