Putin, ‘Kürdistan’ referandumuyla ilgili yorum yapmadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Eylül 2017 | Cuma 12:22

Ankara’yı ziyaret eden Putin, Kuzey Irak’ta düzenlenen referandumla ilgili yorum yapmadı, Moskova’nın önceki açıklamasını hatırlattı.

Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Bölgenin son dönemde çok daha kırılgan hale geldiğini belirten Erdoğan, “Referandumun Irak anayasası ve uluslararası alanda hiçbir meşruiyeti yoktur. Kuzey Irak’ın daha vahim hatalar yapması engellenmeli” dedi.

Konuk lider Putin ise Kuzey Irak’taki referandumla ilgili yumuşak bir ton tercih etti. Putin, bağımsızlık referandumuyla ilgili tutumlarını Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında belirttiklerini hatırlattı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak’taki halkın isteğine saygı duyduklarını ancak Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini açıklamıştı.

Erdoğan, “Türkiye ve Rusya olarak Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik” diye konuştu.

Putin’le Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları ele aldıklarını belirten Erdoğan, “Gerek Irak’ın gerekse Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminde yılın ilk 7 ayında yakalanan yüzde 22 oranındaki artıştan memnun olduklarını ve bu yıl Rus turist sayısında da çok ciddi bir artış olduğunu belirten Erdoğan, “Tüm ekonomik rakamları daha da yükseltebileceğimiz konusunda hemfikiriz. Daha önce bildiğiniz gibi 100 milyar dolar gibi bir hedef kendimize belirlemiştik, temennim odur ki bu hedefe ulaşacağız. Önümüzdeki ay düzenlenmesi planlanan Karma Ekonomik Komisyon toplantısında ikili ekonomik ilişkilerimizin kritik konuları neticeye bağlayacağını umuyorum.” şeklinde konuştu.


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.