PYD eş başkanı Salih Müslim’den Afrin açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Ocak 2018 | Pazartesi 21:01

Kürdistan 24’ün aktardığına göre Salih Müslim, ‘saldırının gerçekleşmesi halinde‘ savaşın Türkiye’ye sıçrayacağını söylelyerek “Türkiye’de rejimin yıkılmaya başlaması anlamına gelir” dedi.


“Operasyonun Türkiye açısından iyi olmayacağını”
 söyleyen Müslim, şöyle devam etti:

“Onlar da bunun farkında, uluslararası güçlerin hiçbiri bu saldırıya göz yummaz. Öte taraftan Kobanê örneği var. Efrîn de hazırdır. Kürtler nerede olursa olsun kentlerine sahip çıkacaklardır. Herkes bunu böyle bilmelidir. Efrîn’e saldırı bütün Kürtler saldırı demektir.”

 

Kobane savaşı döneminde Türkiye’de insanların sokağa çıkarak ‘direndiğini‘ dile getiren eski PYD lideri, “Bu, Efrîn için daha da büyür. Kürt halkı bir bütünen ayaklanır. Topyekün bir savaşa döner” dedi.

6-8 Eki̇m Kobanı olayları

 

PYD’nin ‘Kobani’ şeklinde isimlendirdiği Ayn el Arab bölgesi 2014 tarihinde DAEŞ saldırısına uğrmaış, bölgedeki Türkmen, Arap ve Kürtlere saldırmıştı. Bu sebeple ABD’nin silah desteği verdiği PYD, ABD’nin desteği ile üstünlüğü kaybetmemişti. Fakat bu sırada Türkiye’nin DAEŞ’e destek verdiği iddia edilmiş, bazı basın organlarındaki haberler bir yana HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sokağa çağrı yapması ile PKK ve destekçileri sokaklara çıkıştı. Tarihe “6-8 Ekim” adıyla kalan olaylarda tüm Türkiye çapında 50’den fazla kişi öldürülmüştü.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.