Rusya DAEŞ’i ‘tüm bombaların babası’ ile vurdu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Eylül 2017 | Cuma 19:40

Rusya’nın Suriye’nin doğusundaki Deyr ez Zor kentindeki DAEŞ hedeflerini ‘tüm bombaların babası’ ile vurduğu ifade ediliyor. Rusya’nın Suriye’nin doğusundaki Deyr ez Zor kentindeki DAEŞ hedeflerini “tüm bombaların babası” ile vurduğu ifade ediliyor
Rus asktivistler tarafından internet ortamında servis edilen bilgiye göre, Rusya Suriye’nin doğusundaki Deyr ez Zor kentindeki DAEŞ hedeflerine yönelik Rus ordusunun elindeki nükleer olmayan en güçlü bomba olan FOAB (Father of All Bombs) “tüm bombaların babası”nı kullandı.
Savunma Bakanlığı tarafından bu haberin doğrulanması durumunda Rusya bu bombayı Suriye sahasında ilk kez kullanmış olacak.

“Termobarik güç”

Konvansiyonel bombalara göre daha farklı olan bu bomba Termobarik özelliğe sahiptir. Bomba, nükleer olmayıp ısıya dayalı basınçla görevini yerine getirir. ‘Vakum bombası’ olarak da bilinen Termobarik patlayıcılar ihtiva ettiği düzen ve bunun neticesinde oluşturduğu basınç sebebiyle küçük bir atom bombası etkisi oluşturmaktadır.
Termobarik patlama, meydana gelen yüksek basınç ve sıcaklık ile kent merkezleri gibi yerlerde binalara saklanmış hedefleri dahi imha edebilecek güce sahiptir.

“ABD’nin bombasından 4 kat daha güçlü”

Rusya’nın Suriye’deki DAEŞ hedeflerine yöenlik kullandığı iddia edilen “tüm bombaların babası”nın ABD’nin geçtiğimiz Nisan ayında Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar bölgesinde DAEŞ’e yönelik kullandığı “tüm bombaların anası”ndan 4 kat daha güçlü olduğu ifade ediliyor.
ABD’nin elinde bulunan ve nükleer sınıfında olmayan en güçlü bomba 11 ton TNT etkisi oluştururken, Rusya üretimi olan bomba ise 44 ton TNT etkisine sahip. Tüm bu etkinin yanında Rus üretimi olan bombanın ABD üretimi olandan 1 ton daha hafif olduğu ifade edilmekte.

Rusya’nın 2007 yılında test ettiği “tüm bombaların babası”:


Kaynak: Mepa News


İktibas: Mepanews, sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.