Rusya Kuzey Kutbu için 2 nükleer buz kırıcı gemi inşa edecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Eylül 2019 | Cumartesi 09:45

Rusya, iki yeni nükleer buz kırıcı gemi inşa edecek. Gemilerden ilkinin Aralık 2024’te; diğerinin ise Aralık 2026’da teslim edilmesi planlanıyor.

Rusya‘nın Kuzey Kutbu‘ndaki varlığını güçlendirmek amacıyla iki nükleer buz kırıcı gemi inşasına daha başlayacağı bildirildi. Gemilerden ilkinin Aralık 2024’te; diğerinin ise Aralık 2026’da teslim edilmesi planlanıyor.
Rusya’da iki yeni nükleer buz kırıcı gemi inşasına başlıyor. Baltık Tersanesi’nde inşa edilecek gemiler için sözleşme imzalandı.

Anlaşmaya göre, sipariş bedeli yaklaşık 1,5 milyar dolar. İki gemi inşası kısmen Rus hükümeti ve Rosatom Devlet Nikleer Enerji Şirketi ile Atomflot tarafından finanse edilecek.

Atomflot Genel Müdürü Mustafa Kashka, anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada “Kuzey Buz Denizi Rotası’ndaki nükleer buzlanma filosuna olan talep kargo akışının hızına paralel olarak artmakta. Nükleer buz kırıcılarının çağınının devam ettiğini düşünüyoruz” dedi.

Rusya’nın Kuzey Kutbu’ndaki varlığını güçlendirmeyi amaçlayan 22220 projesi ilk olarak nükleer enerjili üç buz kırıcıyı (Arktika, Sibir ve Ural gemileri) içeriyordu. Şirket, iki sipariş daha vererek filoyu beş gemiye çıkartmış olacak.

Tamamlandığında 33.540 tonluk gemilerin her biri 173.3 metre uzunluğa ve 34 metre genişliğe ve 22 knot hıza sahip olacak. Gemilerde 53 mürettebat çalışacak.

Buz kırıcılar, yıl boyunca Kuzey Buz Denizi rotasında navigasyon sağlanmasında ve 80 milyon tonluk kargo hacminin taşınmasında kilit rol oynamış olacak.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.