Rusya ve Esed rejimi saldırılarından kaçan 1 milyona yakın sivil Türkiye sınırında

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2019 | Pazartesi 14:52

İdlib'de Rusya ve Esed rejiminin saldırıları nedeniyle yerlerinden olan ve Türkiye sınırına gelen sivillerin sayısı bir milyona yaklaştı.

İdlib'de Rusya ve Esed rejiminin saldırıları nedeniyle yerlerinden olan ve Türkiye sınırına gelen sivillerin sayısı bir milyona yaklaştı.

Rusya ve İran destekli Esed rejimi İdlib, Hama, Halep ve Lazkiye kırsallarında saldırıların şiddetini artırırken, saldırıların hedefindeki siviller de yerlerini terk etmek zorunda kalıyor.

Rusya ve Esed rejimi savaş uçakları tarafından hedef alınan bölgelerde siviller topluca Türkiye sınırına göç ediyor.

Yerel kaynaklar, şimdiye kadar Halep, Hama ve İdlib kırsallarında yer alan yerleşimlerde yaşayan ve saldırılar nedeniyle yerlerinden olan sivillerin sayısının 800 bini aştığını ifade ediyor.

Rejimin Han Şeyhun ekseninde düzenlediği saldırılarla sınıra yığılan sivillerin sayısının 1 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.

İdlib'in güney hattından ilerlemeye devam eden Rusya ve Esed rejimi son olarak bölgedeki en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Han Şeyhun'a saldırmaya başlamıştı.

Dün gece saatlerinden bu yana devam eden çatışmalarda rejim güçleri, Han Şeyhun'un kuzeybatısındaki El Fakir kontrol noktasını ele geçirdi.

Beldenin batı ve kuzeybatı ekseninde şiddetli çatışmalar devam ediyor.

İdlib'de resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 4 milyon sivil yaşıyor. Saldırıların devamı halinde sınır hattına yığılan sivillerin sayısında patlama yaşanacağı ifade ediliyor.

Esed rejiminin saldırılara başladığı Mayıs ayı başından itibaren sahada kontrol durumu şu şekilde:

Fetih Medya

Kaynak: Mepa News

Link-

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.