Rusya’dan INF çıkışı: ABD önceden planlıyordu!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ağustos 2019 | Pazar 15:28

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın ABD ile müzakere seçeneğini hiçbir zaman reddetmediğini söyleyerek, ABD’nin kısa ve orta menzilli füzeler için INF anlaşmasından çekilmeden önce bütçe ayırdığını ifade etti.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Washginton ile diyaloğu hiçbir zaman reddetmedik. 2019 şubatından ağustosa kadar müzakere önerisinde bulunduk. Buna açık olduğumuzu gösterdik. ABD’ye şüphe uyandıran füzeyi gösterdik. Amerikalılar ise bize gelmedi.” ifadelerini kullandı.

Rus Bakan, ABD’nin INF Anlaşması’ndan çekilmeden daha 1 yıl kadar önce, kısa ve orta menzilli füzelerin geliştirilmesi için bütçe ayırdığını söyledi. Şoygu, “ABD, INF’den çekilmesinden 8 ay önce, neredeyse 1 yıl, bu tarz füzelerin geliştirilmesi için fon ayırdı. Bu fonlar onaylandı ve tahsis edildi.” diyerek önemli bir iddiada bulundu.

Bu haftanın başlarında, Silahların Kontrolü ve Uluslararası Güvenlikten Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrea Thompson, INF’den çekildikten sonra ABD’nin Asya-Pasifik’te orta menzilli füze konumlandırması konusunda müttefiklerine danıştığını söylemişti.

KAYNAK: HABER 7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.