Rusya’nın savaş taktiği: Ateşkes

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Eylül 2019 | Çarşamba 15:15

Rusya Dışişleri Bakanı geçtiğimiz günlerde Esed Rejimi’nin tek taraflı ateşkes uygulayacağı yönünde açıklamada bulunmuştu.

Ateşkesin duyurulmasından hemen sonra Halep batısı, İdlib güneyi, Sarakib-Maarat el Numan hattı ve M-5 Otoyolu şiddetli şekilde hava saldırıları ile hedef alınmıştı.

Rus savaş uçakları yaklaşık 1 hafta süren sözde ateşkes sonrası, gece saatlerinde sivillerin çoğunlukta bulunduğu, Türkiye sınırına yakın Darkuş ve Kefer Taharim kasabalarına hava saldırısı gerçekleştirdi.

Yerel kaynaklar, Rus savaş uçaklarının Kefer Taharim köyünü vakum bombası ile hedef aldığını aktardı.

Belirtmek gerekir ki, Rusya’nın Suriye’de kullandığı taktiklerin en başında ateşkes geliyor. Askeri hamle başlattıkdan sonra militanları yorulana kadar en büyük ilerleyişi elde etmeyi hedefleyen Rusya, istediğini elde edince veya hedefine ulaşamayıp yenilgi alınca hemen sözde ateşkes ilan ediyor.

Rus militanları bir kaç gün dinlenirken, askeri araçlar ve mühimmatlar yeniden cephe hattına taşınıyor. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra ise kendi ilan ettikleri ateşkesi birden ihlal edip askeri hamleyi yeni bir dalga ile tekrar devam ettirerek sivil, kadın, çocuk, yaşlı demeden katliama devam ediyorlar.

Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.