Saha Gündemi: Savunma savaşı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ocak 2018 | Çarşamba 23:07

HTŞ, Güney Halep’teki Rejim gelişmeleriyle yüzleşmek için bir düzine zırhlı araç gönderirken, Rejim destekleri devam eden Abu Dhour saldırısını desteklemek için El-Hader kasabasına geldi.

Fetih Medya


PKK Haseke ve Rasulany’da içlerinde öğretmenlerin de bulunduğu en az 120 kisiyi yakalayarak askere aldı. Öğretmenlerin müfredat tartışma bahanesi ile toplantıya çağrılarak askere alındığı belirtiliyor.


Ceys Ahrar İdlib’de Rejime karşı operasyon özetlerini yayınladı.


İdlib son durum haritası. İdlib vilayetini tekrar kurduğunu ilan eden DAEŞ İdlib’e girmek için Rejim bölgelerinden geçmeye çalışıyor.

Fetih Medya


Arfin’deki PKK halkın muhaliflerin köntrölündeki bölgelere geçişini engelliyor ve Nubul üzerinden Rejim bölgelerine yönlendiriyor.


Heyet Tahriru’ş Sam lideri Muhammed Cevlani’nin yeni ses kaydı yayınlandı.

Fetih Medya


Cevlani konuşmasında Türkiye ile İdlib’deki üslenmesi için Müslümanlara zarar vermeyecek bir formül geliştirdiklerini söyledi. İmkansızlıklarda sebebiyle taktiksel olarak bazı bölgelerden çekildiklerini söyleyerek Rejimle savaşsan gruplara teşekkur etti.


HTŞ lideri Cevlani dün gece bir konuşma yaptı, Cavleninin konuşmasında satır başları: Rejim yanlıları Türkiye ile savaşmamızı arzuladı, istedi ama biz bunu yapmadık -Bize saldırmaları için Rusya ve rejim DAEŞ’e destek verdi


Cevlanin konuşmasından satır başları: -Diğer devimci gruplarla barış yapmaya onlarla birlikte rejime karşı savaşmaya hazırız -Müslümanları korumak için Türkiye’nin İdlib bölgesine girmesine razı olduk -Devrim aleyhine bugüne kimseyle kadar bir anlaşma yapmadık


Cevnali, Muhacilrlere de fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyor ”Muhacirler kötü ve fitne seslerini dinlemesinler” diye de belirtiyor. Toprak kaybetmelerinin devrimi bitiremeyeceğini ifade eden cevleni,diğer gurupların savaşa katılmasından memnuniyet duyduklarını söylüyor


BM : Son bir ayda İdlib’den 200 bin Suriyeli göç etti.


Yakında olacak Afrin operasyonu için TSK ve ÖSO’ya destek ve Pkk’yı protesto etmek amacıyla Cuma günü Azez’de gösteriler düzenlenecek.

Fetih Medya


İdlib güneydoğu (Ebu Zuhur) ve Hama kırsal hatlarında güçlerin kontrol alanlarına dair ortalama son durum görseli.

Fetih Medya


Halep güneyinde Hazir ve Abtin’e Rejim takviye sebihalar gönderdi. Rejimin yakinda HTŞ kontrolündeki Iys’e saldırı başlataçağı tahmin ediliyor. HTŞ de dun aksam bölgeye bir takviye birlik gönderdi.


 

Rus medyası ve Devlete yakın basın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin konusunda blöf yaptığını iddia ediyor. Ama Afrin konusuyla ilgili lehte ve atehle Rus resmi yetkililerinden ciddi bir açıklıma yok.


PKK militanları çığlıkları başladı. Rusya ve Amerika’dan onları korumalarını rica ediyorlar.

Fetih Medya


Halep’in batı kırsalında bulunan Eterip’de sığınmacılara hizmet sağlamak amacıyla Acil durum komisyonu kuruldu.


ABD’li ‘Özgürlük Evi’ örgütü Suriye özgürlük açısından -1/100 puanla listenin son sırasında yer aldı.

Fetih Medya


Daraa’nın kırsalında bulunan Neva şehrine toplarla saldırı düzenlendi. Saldırıda iki sivil öldü ve birkaç kişi de yaralandı.


İdlib’in kırsalında on binlerce kişi yoğun bombardımanı sebebiyle sığındıkları yerlerde zor şartlarda hayata kalmaya çalışıyor.


Suriye Muhalefeti Koalisyonu; ABD’nin ‘Sınır Koruma’ ordusunun kurmasını bildiri yayınlayarak kınadı.

Fetih Medya


Rejimin savaş muhabiri binbaşı Velit Selum Doğu Guta’da Devrimciler ile çatışmalarda hayatını kaybetti.

Fetih Medya


Carbulus’un kırsalında bulunan ElMehseli berikatında bir bombalı motosiklet patladı. Patlamada sadece maddi zarar oluştu.


Doğu Guta’da bulunan Duma ile İrbin’e Rejim güçleri toplarla saldırı düzenledi.


Halep’in batı kırsalında güneş batışı.

Fetih Medya


ABD’nin terör örgütü PKK için yaptığı terör ordusu hazırlığı haberimizden sonra gündem olmuştu. MGK bildirisinde de terör ordusuna yer verildi.

Fetih Medya


Azez’de Devrimciler topluluğu Afrin’a karşı yapılacak askeri operasyonu desteklediklerini bildiri yayınlayarak açıkladı.


Doğu Guta’da bulunan Duma’ya toplarla saldırı düzenledi. Saldırıda birçok sivil yaralandı.


SAMS tıbbi Derneği, İdlib’in kırsalında bulunan ElHuvin de 4 zehirli gaz vakası tespit ettiğini belirtti.


Rejim Güçleri Doğu Guta’da bulunan İrbin beldesine TNT dolu hortumlar ile saldırı düzenledi.


Rus jetleri İdlib’in kırsalında bulunan ElHamidiye köyüne hava saldırısı düzenledi. Saldırıda bir sivil öldü ve birkaç kişi de yaralandı.


Rus jetleri İdlib’in güney kırsalında bulunan Has beldesindeki sığınmacı kampına Naplem bombalarla hava saldırısı düzenledi.


Afrin’de YPG’ye saldırmak için Türk ordusu Suriye’nin Türkye sınırına 20  tank gönderdi.

 


Muhalifler Harasta’da süren savaşta 30 rejim askerinin daha öldürüldüğünü duyurdu.

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya


HTŞ’nin son 20 gün içinde Harasta savaşında iddia ettiği Rejim kayıplarına dair yayınladığı infografik.

Fetih Medya


Güney İdlib kırsalına bağlı Debşiyye cephe hattında, Heyet Tahriru’ş Şam’a bağlı anti tank birliği tarafından, mücrim Rejime ait bir tank kullanılamaz hale getirildi.


Batı İdlib kırsalına bağlı Derkuş şehrinde, Geçici Hükümet’in İçişleri Bakanlığı’na bağlı Polis Teşkilatı, Yerel Konsey ile birlikte, dükkan sahibi tacirlere yönelik bir karar verilerek, ürünlerinin ana yol üzerinde bulunmasını yasakladı. Polis Teşkilatı sorumlusu Abdullah Muhammed İba’ya şu açıklamada bulundu: “Karar, halkın maslahatı gözetilerek verildi. Tacirlerden karara uymalarını istiyoruz, aksi takdirde şer’i mahkeme tarafından, haklarında uygun ceza ile hükmedilecektir.”


Sehl’ul Ğab’da bulunan Curin askeri eğitim kampında konuşlu mücrim rejim, ağır toplar ile Cisr uş Şuğur şehrini hedef aldı. Saldırıda can kaybı yaşanmadı.


Güney İdlib kırsalına bağlı Marrat un Numan şehri, işgalci Rus uçakları tarafından bir çok hava saldırısı ile hedef alındı.


Doğu İdlib kırsalına bağlı Kirateyn’ul-Kebira cephe hattında, Nusayri ordusu havan topları ile hedef alındı.

Fetih Medya

Fetih Medya


İdlib kırsalına bağlı Serakib şehri batısı, işgalci Rus uçakları tarafından yakıcı napalm bombaları ile hedef alındı.


Güney İdlib kırsalına bağlı Kefernubel şehri etrafı, işgalci Rus uçakları tarafından yakıcı napalm ile hedef alındı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.