Saha Gündemi:16.08.2019

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Ağustos 2019 | Cuma 23:34

El-Fethu’l-Mubin birlikleri güney İdlib kırsalına bağlı Keferayn köyünde bulunan Nusayri ordusu noktalarını ağır toplarla hedef alıyor.


El-Fethu’l-Mubin birliklerinin Keferayn köyünde konuşlu bulunan Nusayri ordusu noktalarını ağır top atışlarıyla hedef almaları sonucu Nusayri milisleri saflarında yaralılar bulunmakta.


Güney İdlib Medaya köyüne ilerleme girişiminde bulunan Rejim milisleriyle Muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.


Lazkiye kırsalına bağlı Cebeli Ekrad Dağı Kıbeyne mihverinde muhaliflerle Rejim milisleri arasında yeniden çatışmalar yaşanıyor.


Hama kırsalına bağlı Misyaf kasabasında şiddetli patlama sesi duyuldu.


 

Heyet Tahriru’ş-Şam savaşçıları tarafından Kuzey Lazkiye kırsalına bağlı Kıbeyne mihverine yönelik ilerleme girişiminde bulunan Nusayri ordusuna ait bir tank RPG roket atarı ile hedef alınarak kullanılamaz hale getirildi.


100 gün içerisinde özgür bölgeler 9000 defa havalanan savaş uçakları tarafından 54 bin sorti ile hedef alındı.

Fetih Medya


İdlib kırsalına bağlı Salkin kasabası halkı protesto gösterisinde bulunarak Muhalif savaşçıları desteklediklerini dile getirdiler. Ayrıca Rejimin devrilmesini ve işgalci Rusya’nın Suriye’den çıkarılmasını amaçladıklarını beyan ettiler.

Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya


Hey’et Tahriru’ş-Şam savaşçıları Güney İdlib kırsalına bağlı Madaya köyünde konuşlu bulunan Nusayri ordusu topluluğunu bombalı araç saldırısı ile hedef aldı.


Kuzey Lazkiye kırsalına bağlı Cebeli Ekrad Dağın’da bulunan Cub Ahmar köyüne muhalifler tarafından geçmişte yerleştirilen mayın tarlasına giren Nusayri ordusu militanlarından ölüler ve yaralılar bulunmakta.


Güney İdlib kırsalına bağlı Madaya köyünde konuşlu bulunan Nusayri ordusu topluluğuna yönelik el-Fethu’l-Mubin operasyonu kapsamında Tahriru’ş-Şam askeri tarafından düzenlenen bombalı araç saldırısı sonrası militanların saflarında kaos ve panik hali yaygın durumda.


Kuzey Lazkiye kırsalına bağlı Kıbeyne mihverinde Nusayri ordusu militanlarının Tahriru’ş-Şam tarafından tank topları ile hedef alınmaları ardından saflarında ölüler ve yaralılar bulunmakta.


Hama kuzeyindeki Şeyh Hadid kasabasında Rejim’e ait roketatar rampası ateşleme anında patladı. Mürettebatın tamamı öldü.


Muhalif gruplar Hama kuzeyindeki Madaya köyüne sızmaya çalışan Rejim milislerini geri püskürttü.


İsrail savaş uçakları Humus batısındaki Rejim mevzilerini vuruyor. Rejimin hava savunma sistemleri aktifleşti.


Muhalif gruplar Hama kuzeyindeki Erbain köyünde bir grup Rejim milisini ağır silahlarla hedef aldı. Ölü ve yaralılar var.


Dera doğusundaki Tel Şehab kasabası yakınında bulunan Nehec köyünde Rejim’e bağlı 4.Kolordu’dan 2 milis, kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.


Muhalif gruplar Lazkiye kuzeyindeki Kibene hattında Rejim’e ait bir tankı imha etti.


Muhalif gruplar Lazkiye kuzeyindeki Kibeyne hattına sızmaya çalışan çok sayıda Rejim milisini etkisiz hale getirdi.Ölenler arasında Rus paralı askerler ile üst düzey Rejim subayları bulunuyor.


Ulusal Kurtuluş Cephesine yakın kaynaklar HTŞ’nin Fırat Kalkanı gruplarının İdlib’e girmesini engellediği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Ayrıca kaynak gelecek her desteğin kabul edileceği ve bu konuda sorun çıkmaması içi toplantı yaptıklarını ekledi.


Ensar’ut Tevhid Tugayı ve Türkistan İslam Cemaati Hama kuzeyindeki Tel Tera köyüne sızmaya çalışan Hizbullah milislerini ağır toplarla vurdu. Milislerden ölü ve yaralılar bulunuyor.


Lazkiye’nin Kürt Dağına bağlı Cub Ahmar bölgesinde muhalifler tarafından tuzaklanmış mayın tarlasına Rejim milisleri girdi.Çok sayıda ölü ve yaralı var.


ÖSO güçleri bugün Güneydoğu İdlib’deki Sukayk köyünde ATGM ile tank rejimini havaya uçuruyor. Tank tamamen imha edildi.

 


ÖSO güçleri bugün Güneydoğu İdlib’deki Sukayk köyünde ATGM ile teknik Rejim güçlerini hedef alıyor.

 


ÖSO Kuzey Haleb’deki muhaliflere, bu gece Rejim ile savaşmak için Güney İdlib cephelerine giderken yol açtı.

 


İdlib’de korkunç bir katliam daha; bölgenin güneyindeki Has kasabasına düzenlenen Rusya-Esed rejimi saldırılarında ölen siviller arasında doğmamış bir çocuk da var.

 


Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.