Saha Raporu [15-21 Ocak 2018]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Ocak 2018 | Cumartesi 09:08

Saha Raporu [15-21 Ocak 2018]

15 Ocak 2018

 1. Muhalefetin başlattığı karşı saldırıda kuzey Hama’da Esed rejiminin eline geçen Atşan beldesini yeniden muhalefetin kontrolüne geçti.
 2. Son 2 gün içinde Ebu Zuhur ve etrafından yaşanan çatışmalardan dolayı 8 bin kişi evlerinden edilmiştir. Böylelikle çatışma başlamasından bu yana 317 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.
 3. TSK’nın, Suriye sınırına askeri sevkiyat yaptığı iddia edildi.
 4. Kuzey İdlib’te bulunan Dana beldesinde bombalı araç saldırısı meydana geldiği aktarıldı.

16 Ocak 2018

 1. Doğu İdlib’te muhalefete karşı ilerleyen Esed rejimi güçleri DAEŞ militanlarına 22 köy kaybetti.
 2. İdlib güneyinde yapılan sortilerde kuzey Hama’daki çatışmalardan kaçan bir kadın ve 6 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.
 3. Dara’nın doğusunda Esed rejiminin düzenlediği bombardımanda 4 ÖSO savaşçısının hayatını kaybettiği aktarıldı.
 4. HTŞ lideri Ebu Muhammed El Culani’nin yayımlanan ses kaydında Astana sürecini ve ona katılan grupları eleştirdi.

17 Ocak 2018

 1. Dara’da Nava beldesinde Esed rejimi tarafından atılan bombalar pazara düştüğü ve üç kişinin ölümüne sebep olduğu iddia edildi.
 2. YPG asayiş güçleri Hasake eyaletinde ve ona bağlı kasabalarda birçok baskın düzenleyerek tutukladığı gençleri zorunlu askerliğe sevk ettiği aktarıldı.
 3. Kuzey Humus’ta muhalefetin elinde bulunan Resten beldesinde rejimin ateş açması sonucunda dört kişi hayatını kaybetti.
 4. ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon, Hasake eyaletinde Suriye-Irak sınırında DAEŞ’in mevkilerini hedef aldığını duyurdu.

18 Ocak 2018

 1. Doğu Deyr Ez Zor’da bulunan Bahra köyünde DAEŞ militanları SDG-YPG güçlerine karşı bombalı araç saldırısı düzenledi.
 2. TSK, Afrin yakınlarında bulunan YPG mevzilerini hedef aldı.
 3. Dara’da muhalif güçler ile DAEŞ’e bağlı Halit Bin Velit ordusu arasında çatışma yaşandı.
 4. İsrail’e ait uçakların Şam yakınlarında bir silah deposunu hedef aldığı öne sürüldü.

19 Ocak 2018

 1. YPG militanları, Azez’de bir hastaneyi havan topuyla vurdu. 12 hasta yaralandı, yaralılardan biri hayatını kaybetti.
 2. Doğu Guta’da Ceyş’ül İslam grubu, Esed rejimine ait bir tank imha ettiğini duyurdu.
 3. DAEŞ militanlarının, SDG-YPG’den üç militanı Ebu Kemal yakınlarında kaçırdığı iddia edildi.
 4. Lübnan’a kaçak yollardan girmeye çalışan çoğu kadın ve çocuk 12 Suriyeli soğuk havadan dolayı donarak öldüğü ortaya çıktı.

20 Ocak 2018

 1. Zeytin Dalı Harekatı ZDH olarak adlandırılan Afrin operasyonu saat 17:00’de başlatıldığı TSK tarafından açıklandı. 72 uçağın katıldığı taarruzda 108 hedef imha edildi.
 2. Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği vasıtasıyla Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na Zeytin Dalı harekatı hakkında nota verdiğini açıkladı, rejim ise Türkiye tarafından bilgilendirilmediğini iddia etti.
 3. Suriye resmi kaynakları, Suriye ordusu ve yanlısı milisler İdlib’ın doğusunda bulunan Ebu Zuhur askeri havaalanını ele geçirdiğini duyurdu.
 4. Esed rejiminin Doğu Guta’da düzenlediği hava saldırılarında dört kişi hayatını kaybettiği birçok kişi yaralandığı iddia edildi.

21 Ocak 2018

 1. ZDH ikinci gününde 45 terör hedefinin imha edildiği, Afrin doğusunda bulunan Şengel köyünün ele geçirildiği, Afrin batısında bulunan Cendaris beldesinin doğusunda çatışmalar yaşandığı aktarıldı.
 2. 3 SDG-YPG militanının ÖSO’ya teslim olduğu açıklandı.
 3. Rejimin açıklamalarına rağmen Ebu Zuhur ve etrafında çatışmaların devam ettiği bildirildi.
 4. Yüksek müzakere heyeti başkanı Nasır Hariri Riyad’ta Suudi Arabistan dışişleri bakanıyla El-Cubair ile bir araya geldi.
 1. Fetih MedyaSaha Raporu [15-21 Ocak 2018]

  Geçtiğimiz haftanın sonunda yaklaşık yedi yıldır devam eden Suriye’deki çatışmalar Türkiye’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile yeni bir döneme başladı. Uzun süredir hazırlamaları yapılan operasyon, ABD’nın kuzey Suriye’de 30 bin askerden oluşacak ‘Sınır Koruma Gücü’ yapılanması kurmak istediğini açıklamasının hemen ardından başlaması Türkiye’nin bu konuda hassasiyetini bir kez daha ortaya koydu. 20 Ocak’ta resmi olarak başlatılan operasyonun birinci gününde 72 uçağın katılımıyla 108 terör hedefi imha edildi. İkinci gününde ise hava saldırıları ile beraber sahada hareketliktik başladı. TSK destekli ÖSO savaşçıları Afrin’in kuzeyinde Şengel köyünü ele geçirdi. Afrin’in doğusunda Azaz-Mennig-Tel Rıfat hattında savunma tahkimatı kuran YPG militanları, sürpriz şekilde hem bu hattan hem de Afrin’in batı ve kuzeyinde TSK destekli ÖSO’nun taarruzuna maruz kaldı. Askeri hareketinin yanı sıra diplomatik arenadada ciddi temaslarda bulunulduğu görülüyor. Öte yandan, haftalardır devam eden çatışmalardan sonra Esed rejimi ve yanlısı milisler Ebu Zuhur askeri havaalanını ele geçirebildi. Muhalefetin 9 Ocak’ta başlattığı karşı saldırı sonucu her ne kadar rejimden bazı yerler ele geçirilse de, rejimin ilerleyişini durduramadı. Bu cephede yaşanan önemli husus ise, DAEŞ militanlarının Esed rejimininden 22 köy ele geçirmesi oldu. Hava saldırılarının desteğiyle hızlı bir şekilde ilerleyen Esed rejimi, muhalefetin aldığı birçok köyü DAEŞ’e kaybetti. Aylardır muhalefete karşı savaşan DAEŞ militanları, rejim bölgesinin üzerinden geçip İdlib’te muhalefete karşı savaşması beklenebilir. Doğu Guta’da çatışmalar ve rejimin hava saldırıları devam ederken, doğu Deyr Ez Zor’da SDG-YPG güçleri haftalardır DAEŞ’e karşı önemli bir ilerleme kaydetmedi.


Kaynak: Suriye Gündemi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.