Saha Raporu [8-14 Ocak 2018]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ocak 2018 | Cuma 08:38

Saha Raporu [8-14 Ocak 2018]

8 Ocak 2018

 1. Rusya Savunma Bakanlığı, iki gün önce Hmeymim askeri üssü insansız hava araçlarla hedef alındığı ancak hasarlar yaşanmadığı açıkladı.
 2. İdlib’e giriş yapan TSK konvoyu bilinmeyen kişilerden tarafından RBG ile hedef alındığı iddia edildi.
 3. İdlib’de meydana gelen patlamada 15 kişi hayatını kaybetti, patlama Cund’ül Kavkaz (Kafkasya Askerleri) adlı grubun merkezi hedef aldığı öne sürüldü.
 4. Esed rejimi, Doğu Guta’da bulunan ve muhalefetin kuşattığı Makinize Birlik üssünün kuşatmasını kırdığını iddia etti.

9 Ocak 2018

 1. Esed rejiminin İdlib’e yönelik saldırılarından sonra Dışişleri Bakanlığı, İran ve Rusya’nın büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.
 2. İsrail Hava Güçleri Suriye rejimine ait bir asker üsse karşı sorti düzenledi.
 3. El Kaidi örgütü, internette yayımladığı bildiride Suriye’de ona bağlı yeni bir oluşum kuruluğunu duyurdu.
 4. Esed rejiminin muhalefetin kontrolünde bulunan kuzey Humus Hule bölgesine yönelik düzenlediği bombardımanda iki çocuk öldüğü bildirildi.

10 Ocak 2018

 1. Dara’da Daeş’e bağlı Halit Bin Valit Ordusu grubunun geçtiği saldırı muhalif gruplar tarafından püskürtüldü.
 2. İdlib şehrinde meydana gelen patlamada beş sivil hayatını kaybetti
 3. Deyr Ez Zor yakınlarında SDG kontrol noktasına yaklaşan aralarında iki kadın bulunan dört Daeş militanı intihar saldırıda bulundukları öne sürüldü.
 4. Ahrar’ül Şam Hareketi, Hmeymim insansız hava aracı saldırısının arkasında olduğunun iddiasını yalanladı.

11 Ocak 2018

 1. Muhalif güçler, Esed rejiminim Ebu Zuhur hava üssüne yönelik ilerleyişine karşı iki ayrı operasyon başlattığını duyurdu.
 2. Rus Hava Güçlerinin Maraat El Numan’da düzenlediği hava saldırıda Geçici Hükümetinin Sağlık Bakanı Muhammed El Cundi yaralandığı bildirildi.
 3. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon son haftada Ebu Kemal etrafında Daeş’e karşı 49 sorti düzenlediğini duyurdu.
 4. Güney Halep hem Hanaser hem de Hader bölgesinden Ebu Zuhur’a ulaşmaya çalışan Esed rejimi ve yanlısı güçler ilerleme kaydetti.

12 Ocak 2018

 1. Kuzey Hama ve Güney İdlib’te yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle evlerinden edinenlerin sayısı 280 bin kişi olduğu açıklandı.
 2. Şam’ın güneyinde Daeş militanları, muhalif güçlere karşı saldırı düzenledi.
 3. Nurettin Zengi grubu, kuzey Hama’da gözlem amaçlı kullanan Rus menşeli insansız hava aracı düşürdüğünü iddia etti.
 4. SDG-YPG kontrolünde bulunan Menbiç şehrinde, daha önce tutuklanan ve işkence altında öldürüldüğü iddia edilen iki gencin ölümü protesto edildi.

13 Ocak 2018

 1. TSK, Afrin’de bulunan YPG mevkiilerini bombaladığı bildirildi.
 2. Rus Hava Güçlerinin İdlib şehrine yönelik düzenlediği sortilerde 16 kişi hayatını kaybetti.
 3. Muhalefete yakın kaynaklar, Doğu Guta’da devam eden çatışmalarda 16 rejim askeri öldürüldüğü öne sürdü.
 4. Muhalefetin başlattığı karşı saldırıda kuzey Hama’da rejimden bazı köylere yeniden ele geçirdi.

14 Ocak 2018

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde güney sınırımızı terör örgütünden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz” açıklamasında bulundu.
 2. ABD öncülüğündeki Uluslararası koalisyon 30 bin askerden oluşan Suriye Sınır Güvenliği Güçleri kuruyor olduğunu açıkladı.
 3. Güney Halep’te bulunan Hanasr ve Hader bölgesinden ilerleyen Esed rejimi ve yanlısı milisler Cenel El-Hes bölgesini kontrol etti.
 4. Fatemeyyun Tugayı liderlerinden Ahmet Hüseyin Necat Suriye’de öldürüldüğü söylendi.

Fetih Medya
Yakınlaştırmak için tıklayın

Geçtiğimiz haftada Esed rejimin ve yanlısı milisler başlattığı Ebu Zuhur operasyonu önemli ilerlemeler kaydedebildi. Ekim ayın başlarında hazırlıkları başlayan operasyon üç ana cepheden yürütüldüğü görülüyor: Halep güneyinde Hader bölgesinde İran Şii milisleri ağırlıklı olduğu bir cephe iken, Hanaser bölgesinden ise rejim yanlısı milisler de varlık gösteriyor. Üçüncü cephe ise, Hama kuzeyinden Ebu Zuhur’a doğru, bu cephede Kaplan Güçlerinin yanı sıra Rusya’nın öncülüğünde kurulan Beşinci Kolordu aktif olduğu anlaşılıyor. Esed rejimi ve yanlısı güçler yoğun hava desteğin neticesinde önemli ilerlemelere kaydedip Ebu Zuhur askeri hava üssüne güneyden 2km’e kadar yaklaştı, Ebu Zuhur’un doğusunda ise Cebel El Hes bölgesini kontrol etti. Muhalefet ise, 11 Ocak’ta iki ayrı operasyon başlatarak rejimin saldırısını püskürtmeye çalıştı. Muhalefet güçleri yeniden bazı köyler ele geçirse ve rejimin ilerleyişin yavaşlatsa da rejimin saldırısını püskürtemediği söylenebilir. Haftalardır devam eden çatışmalardan yaklaşık 280 bin kişi evinden edildiği düşünülüyor. Çatışmazlık bölgesinin anlaşmasına aykırı olan rejimin ilerleyişi Türkiye tarafından reddedildi. Doğu Guta da ise, Esed rejimi ile muhalefet arasında şiddetli çatışmalar devam etti, ilerlemeyen Esed rejimi güçleri intikamı sivilden aldığı görülüyor. Deyr Ez Zor’da Daeş ile SDG-YPG arasında çatışımalar adeta durgunluk yaşıyor. Uluslararası koalisyonun Suriye kuzeyinde Suriye Sınır Güvenliği Güçleri adlı yeni yapılanma kurma aşamasında olduğunu açıklamasına Türkiye ve Rusya tarafından sert şekilde eleştirildi. Haftanın sonlarına doğru Afrin operasyonu gündemde oturdu. Hazırlıkları uzun süredir yapılan ve son günlerde hızlandırılan operasyonun, gelecek günlerde yapılması bekleniyor.


Kaynak: Suriye Gündemi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.