Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan G-20 zirvesi sonrası açıklama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Haziran 2019 | Cumartesi 12:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısında konuştu. S-400 anlaşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “O iş bitti. Trump da yaptırım olmayacağını söyledi” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın Osaka kentinde dünya liderleriyle kritik görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi’nde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle;

Küresel gündemlerin etraflıca ele alındığı son derece başarılı bir toplantı oldu. İki gün boyunca muhataplarımızla güncel meseleler üzerinde konuştuk. Ticaret savaşları ve korumacı tedbirleri ele aldık. Uluslararası işbirliği arttırmamız gerektiği noktasında mutabakata vardık. Bu kapsamda G-20 kaliteli altyapı prensiplerini kabul edip, onayladık.

Küresel ekonomide güven kanallarını açık tutma konusunda mutabakata vardık. Mülteciler konusunda ortaya koyduğumuz çabaları ifade etme fırsatımız oldu. Milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Batılı devletler ise insan hakları sınavından geçemedi. Türkiye’nin yardım ve hizmetlerini sürdürebilmesi için uluslararası toplumun yük paylaşması gerektiğini ifade ettik. Ülkemize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz.

G-20 ülkeleri terörizmle mücadele konusunda ilkeli ve kararlı bir duruş sergilemeleri gerekiyor.

Terör örgütlerini ideolojilerine göre ayırmak, farklı muamele etmek yanlıştır. 15 Temmuz darbe girişiminde 251 insanımızı vahşice katleden yapılar, bazı batılı devletlerde himaye görüyor.

Demokrasiye kast eden darbecilerin siyasi sığınmacı adı altında korunması ve kollanmasının faturası tüm insanlık için ağır olacaktır.

KAŞIKÇI CİNAYETİNİN ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİNE MÜSAADE ETMEDİK

BM raporu Kaşıkçı cinayetini ortaya koydu. BM ile işbirliği içinde çalışarak Kaşıkçı cinayetinin üzerinin örtülmesine müsaade etmedik.

BUNUN HESABINI SORMALIYIZ

Mursi’nin şehadeti tüm yönleriyle araştırılmalı. Mursi şüpheli bir biçimde duruşma salonunda vefat etmiştir. Bunun hesabını BM başta olmak üzere dünya siyasetçileri olarak sormalıyız. Batılı ülkeler Mısır’daki idamlara sessiz.

SORU-CEVAP

YAPTIRIM OLMAYACAK

Az önce Sayın Trump’ın da basın toplantısı oldu. S-400’ler teslimat sürecindedir. Böyle bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz. Bu iş bitti. Biz Amerika’yla da Patriot almak için Obama döneminde adım atmıştık, Kongre’nin müsade etmediğini söyleyerek, satışı gerçekleştirmediler. En uygun şartlarda bunu Rusya’dan aldık. Yaptırımlar konusunda Trump bugün de açıklama getirdi, böyle bir şeyin olmayacağını kendisinden dinlemiş olduk. S-400 olayı bir taraftan yürürken, ABD’den şu an 100 tane Boeing uçağı alıyoruz.

F-35’LER KONUSUNDA BEKLENTİ İÇİNDEYİZ

F-35 konusunda, 1 milyar 400 milyon dolar ABD’ye ödememiz var. Bir üretici değil, ortak üreticiyiz. Toplamda 116 uçak alacağımız var. Ödemeler yapılır, beklenti içindeyiz. Altta birilerinin yaptığı açıklamalarla hiç örtüşmüyor. Bizim ikili ilişkilerimizi bozmayacağını düşünüyoruz.

İDLİB’DEKİ SALDIRILAR

O bölgede Türkiye ve Rusya olarak fiilen varız. İran’la da Soçi Zirvesi çerçevesinde bir duruşumuz var. 12 noktaya rejim tarafından malesef bir saldırı oldu. Bir askerimiz de malesef şehit oldu. Gereken de tarafımızdan yapıldı. Şu anda bir sükunet söz konusu. Bunların olmamasını bekliyoruz, gerekli görüşmelerimizi de yaptık. Gözlem noktaları konusundaki hassasiyetimizi de sonuna kadar koruyacağız.

Amerika’yla Suriye’de Münbiç, Fırat’ın doğusu, bunlarla ilgili Trump’ın yaptığı açıklamalar, askerlerinin tamamen çekilmesi, en azından Fırat’ın doğusuna çekilmesi konuları konuşuldu. Koalisyon güçleriyle beraber ABD’nin de bölgede bulunduğunu görmemek mümkün değil. Özellikle Rusya’yla Suriye’nin kuzeybatısındaki varlığımız farklı. Münbiç’te ABD ile ortak atacağımız adımlarla Münbiç’in işgalcilerden kurtulup, sahiplerine teslim edilmesi yönündedir. Oranın yüzde 90’ı Araptır, bir terör koridoru vardı. Burasının artık bir barış koridoru olmalı ve gerçek sahiplerinin yerleşmesi lazım.

Şu anda Suriye’de FETÖ’nün herhangi bir durumu söz konusu değil. Görüştüğümüz tüm liderlerle FETÖ konusunu konuştuk ve kendi ülkelerini de korumalarını özellikle istedik.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.