Steven Cook: Trump, Erdoğan’ı cesaretlendirdi!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Kasım 2019 | Cumartesi 19:00

ABD’nin Türkiye politikasını eleştiren Türkiye uzmanı Steven Cook, “Bir dönem Trump, Amerikan diplomatik teamüllerini de zorlayarak Türkiye’ye önemli bir ekonomik ve diplomatik baskı uyguladı. Ancak geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye’yi cezalandırma tehditleri savurup geri adım attı. Bu da küresel sonuçlar doğuracak şekilde Erdoğan’ı cesaretlendirdi” dedi.

Amerikan siyaset çevrelerince yakından takip edilen Politico adlı internet sitesinde Türkiye ile ilgili ilginç bir makale yayınlandı.

ABD’nin Türkiye politikasını eleştiren Türkiye uzmanı Steven Cook, ABD Başkanı Donald Trump’ın Şükran Günü öncesi geleneksel olarak iki hindiyi affederek çocukları ve aileleri sevindirdiğini, ancak Türkiye’yi affederek ABD çıkarlarına büyük bir zarar verdiğini belirtiyor.

‘Trump döneminde Washington’ın sert ve aksi olduğu bir dönemde dahi Beyaz Saray’da her yıl yapılan hindi affetme töreni heyecanlandırıcı bir gelenek olmayı sürdürüyor. Her yıl Şükran Günü’nden birkaç gün önce Başkan, Gül Bahçesi’nde Ekmek ve Tereyağı isimli iki hindiyi affederek, kesmekten kurtardı ve töreni izleyen aileleri ve çocukları sevince boğdu.‘ diyen Cook, benzer bir durumun Türkiye için söz konusu olmadığını ise şu ifadelerle dile getiriyor:

‘Bir dönem Trump Amerikan diplomatik teamüllerini de zorlayarak Türkiye’ye önemli bir ekonomik ve diplomatik baskı uyguladı. Bunun sonucu olarak da uydurma suçlamalarla hapsedlien Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakmasını sağladı. Ancak geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye’yi cezalandırma tehditleri savurup geri adım attı. Bu da küresel sonuçlar doğuracak şekilde Erdoğan’ı cesaretlendirdi.‘

Türkiye’nin Kasım ayı ortalarında Trump’ın gösterdiği alicenaplığı dahi önemsemediğini yazan Cook, ‘Ortak basın toplantısında Trump, Kongre’nin muhtemel yaptırımlarına karşı bir yol bulmaya çalıştıklarını söyledi. Ancak Beyaz Saray ziyaretinden birkaç gün sonra Türk medyası Erdoğan’ın Trump’a S-400 programından vazgeçmeyeceğini söylediğini yazdı. Türk yetkililer, F-35 programından çıkarılmaları durumunda ihtiyaçlarını gidermek için başka yerlere bakabileceklerini söyleyerek Rus SU-57 savaş uçaklarını işaret ettiler. ‘ diyor.

Cook, Erdoğan’ın Oval Ofis ziyareti sırasında, Türkiye’nin 9 Ekim’de Suriye’ye yönelik başlattığı operasyonla aynı tarihte Trump tarafından kendisine gönderilen ve ‘Aptal olma’ sözleriyle meşhur mektubu da Trump’a iade ettiğini belirtiyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.