Sudan askeri yönetiminden, ‘İsrail yanlısı karar’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Şubat 2020 | Perşembe 15:11

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, işgal devleti İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Uganda’nın Entebbe şehrinde buluşmasına yönelik tepkiler sürerken, bugün de askeri geçiş hükümeti tepki çekecek yeni bir karara imza attı.

Sudan Ordusu Sözcüsü Amir Muhammed el-Hasan, Güney Amerika’dan İsrail’e giden uçakların Sudan hava sahasını kullanmasına izin verildiğini açıkladı.

Sözcü Hasan, Güney Amerika’dan İsrail’e giden ticari uçakların Sudan hava sahasını kullanması konusunda ‘prensipte’ anlaşmaya varıldığını söyledi.

Bazı teknik yönlerin halen incelenmekte olduğunu dile getiren sözcü, Sudan’ın İsrail hava yolları El Al’ın Sudan hava sahasını kullanmasını kabul etmediğine dikkat çekti.

Bakan, Sudan’ın İsrail ile tam bir normalleşme halinde olmadığını ancak el-Burhan’ın Netanyahu ile görüşmesinin ulusal güvenlik ve Sudan’ın ‘yüksek menfaati’ çerçevesinde yapıldığını belirtti.

Reuters’ın aktardığına göre İsrailli yetkililerin, Burhan ve Netanyahu arasındaki görüşmelerin ilişkileri normalleştireceğine ilişkin açıklaması Sudan’da tartışmalara ve tepkilere yol açtı.

Söz konusu gelişme, askeri liderler ve yönetimi paylaşan sivil gruplar arasındaki gerilimi artırdı.

Sudan Bakanlar Konseyi, Burhan’ın hükümeti bilgilendirmediği Uganda ziyareti hakkında iki acil durum toplantısı düzenledi.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.