Sudan halkı, darbe yönetimine karşı yeniden sokaklarda

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Haziran 2019 | Pazar 18:37

Sudan’da askerlerin yönetimi sivillere devretmesini isteyen on binlerce protestocu başkent Hartum’da yeniden sokaklara çıktı. ‘Milyonluk yürüyüş’ adı verilen ve ellerinde Sudan bayrakları taşıyarak ‘sivil yönetime evet’, ‘askeri vesayet istemiyoruz’ gibi sloganlar atan eylemciler, devrimin henüz tamamlanmadığını, generaller yönetimi sivil idarecilere devredinceye kadar gösterilerine devam edeceklerini bildirdi.

 

Sudan’da askerlerin yönetimi sivillere devretmesini isteyen on binlerce protestocu başkent Hartum’da yeniden sokaklara çıktı.

Öfkeli kalabalık Sudan Savunma Bakanlığı’na doğru yürürken göstericileri durdurmaya çalışan askerler havaya ateş açtı.

“Milyonluk yürüyüş” adı verilen ve ellerinde Sudan bayrakları taşıyarak “sivil yönetime evet”, “askeri vesayet istemiyoruz” gibi sloganlar atan eylemciler, devrimin henüz tamamlanmadığını, generaller yönetimi sivil idarecilere devredinceye kadar gösterilerine devam edeceklerini bildirdi.

Kentin birçok noktasına askerler konuşlandırılırken güvenlik güçleri bazı bölgelerdeki eylemcileri dağıtmak için zaman zaman göz yaşartıcı gaz kullandı.
Göstericilerin büyük bir kısmının kadınlardan oluşması dikkati çekiyor.

Asker karşıtı gösterilerin Hartum’un dışında diğer kentlerde de gerçekleştirildiği belirtildi.

Pazar günkü gösteri, ordu mensuplarının, 3 Haziran’da eylemcilere ait çadırları basarak 100’den fazla sivili öldürmesinin ardından ilk kez düzenlendi.

Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el Beşir dönemi sona ermişti.

Ancak sivil yönetime izin vermeyen ordu, yönetime el koymuştu.

Siviller ise “devrimlerinin çalındığını” belirterek yönetim kendilerine devredilince kadar asker karşıtı gösterilere devam edeceklerini belirtiyor.

Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet arasında süren müzakereler ordunun sivillere ait çadırları basarak çok sayıda kişiyi öldürmesinin ardından yarıda kesilmişti.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.