Suriye savaşının ekonomik maliyeti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 21:38

Dünya Bankası, Suriye’de yaklaşık 7 yıldır devam eden savaşın ülke ekonomisinde 226 milyar dolarlık kayba neden olduğu tahmininde bulundu.

Yarım milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiği, ülke nüfusunun yarısının yaşadıkları yeri terketmek zorunda kaldığı ülkede çatışmalar 2011 yılının Mart ayından bu yana devam ediyor.

Dünya Bankası’nın ifadesine göre ülkedeki yıkımın boyutu ölü sayılarıyla ifade edilemeyecek büyüklükte ve her geçen gün daha da büyüyor. Dünya Bankası Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkan Yardımcısı Hafez Ghanem, “Savaş, ülkedeki sosyal ve ekonomik altyapıyı tamamen harap etti” dedi.

Ülke nüfusunun dörtte üçünden fazlasının çalışma yaşında olduğu ülkede, 2010 ve 2015 yılları arasında yılda ortalama 538 bin kişi işini kaybetti.

Dünya Bankası, insan gücünün kaybedilmesinin ülke ekonomisinde uzun vadede telafisi güç sorunlara yol açacağını söyledi.

Ayrıca çatışmalara nedeniyle Suriye’deki konutların yüzde 27’sinin, sağlık ve eğitim birimlerinin ise yarısının kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.