Suriye’de Esed rejimi adına 87 terör grubu savaşıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Eylül 2017 | Cumartesi 12:28

Suriye rejimini ayakta tutan İran, Lübnan asıllı terör gruplarının infografik listesi yayınlandı.

Suriye’de 7. yılı içerisinde bulunduran savaşta bir çok defa Esed rejimi devrilmek üzereyken İran ve Rusya defalarca destek olmuş rejimin yıkılmamasına sebeb olmuştu. İran ve Rusya devletler bazında verdiği destekler ortaya çıkarken, Ortadoğuyu kana bulayan İran devletide bölge ülkelerde yetiştirdiği Şii asıllı milisleri Suriye’de rejimi koruması için görevlendirmişti. Son yayınlanan infografiğe göre ortadoğunun çeşitli bölge ve ülkelerinden gelen 87 terör grubunun rejim adına Suriye’de savaştığı bilgisi paylaşıldı.

Bu terör grupları arasında Lübnan Hizbullat grubu başı çeken gruplar arasında yer alırken, Filistin, Lübnan, Irak, İran, Afganistan, Pakistan, Bahreyn ve Yemen’den İran’ın getirdiği milis güçleride bulunuyor. Bahsi geçen ülkelerde işsiz ve zor durumda olan kişileri toplayan eğiten ve finanse eden İran devleti bu kişileri kendi ideolojilerinin kurbanı olarak Suriye’de savaştırıyor.

Esed rejim’i ordusunun neredeyse %80’inden fazlasını içeren bu milisler bilgisiz, cahilce savaşa sürüklendiklerinden dolayı Muhalifler karşısında çok kolay ölebiliyor ve ailelerinden geriye kalan kişiler ”aile intikamı” adı altında diğer kişileride böylelikle rahatlıkla savaşa sokabiliyorlar.

İran devleti ölen bu milisleri özel cenaze merasimleriyle uğurlarken etrafındaki kişi ve ailelerinede cennet’e gittiğine dahil ikna ederek ideolojisini ayakta tutmayı hedeflemekte, Suriye’ye savaşa gelen milislerin %90’ı Hz. Fatıma’nın türbelerini korumakla görevlendirilmiş özel kutsanmış birlikler olduğu izlenimi verilmekte ve mekanların korunması gerektiğine inandırılmakta. Kendilerine bağlanan maaşlada yoksul ve ihtiyaç durumundaki aileleri arkadan teselli edilmekte.

Veriler 2017 itibariyle listelenmiştir.

Fetih Medya

Kaynak : Islah Haber

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.