Suriye’de Ruslara yönelik saldırıda şok detay

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ocak 2018 | Pazartesi 08:18

Taha Dağlı bugünkü köşe yazısında Rusların askeri üssüne yapılan saldırıyla ilgili bilinmeyen şok bir detayı açıkladı.

Haber7.com yazarı Taha Dağlı bugünkü köşe yazısında bilinmeyen bir ayrıntı paylaştı. Rusya’nın Suriye’deki askeri üssüne yönelik saldırıyı Esed rejimine bağlı bir grubun gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Rusya’nın Suriye’deki askeri üssüne yönelik saldırıyı kim gerçekleştirdi? Şam yönetimi ve Ruslar bu sorunun yanıtını arıyor. Bir ipucu bulundu ama ortaya çıkan yanıt hem Rusları hem de Esed rejimini şok etti çünkü saldırıyı gerçekleştirenlerin rejimin içerisinden çıkan bir grup olduğu görüldü.

31 Aralık’ta hi̇meymi̇m üssüne saldırdılar

Rusya’nın Suriye’de Lazkiye kentindeki Himeymim askeri üssü 31 Aralık’ta saldırıya uğradı. Üsse havan topları atıldı. 7 savaş uçağı imha edildi, 2 Rus askeri öldü, 10 asker ise yaralandı.

Açiklama günler sonra yapıldı

Rusya’nın Suriye’de saldırıya uğraması tam bir şok etkisi yapmıştı. Kimseden günlerce açıklama gelmedi. 5 Ocak’ta Rus gazetesi saldırıyı askeri kaynaklara dayandırdıkları bir haberle duyurdu.

Rusya savunma bakanlığı teyi̇t etti̇

Gazetenin haberinin ardından Rusya Savunma Bakanlığı, Himeymim’deki üsse yönelik saldırıyı teyit etti. Askerlerin can kaybını da doğruladı ancak savaş uçaklarının zarar görmediğini duyurdu.

Ruslar i̇nkar etti̇ ama uçakların paramparça olduğu ortaya çıktı

Rusya Savunma Bakanlığının yalanlanmasına rağmen Himeymim üssündeki savaş uçaklarının saldırıda kullanılamaz hale geldiğini gösteren fotoğraflar ortaya çıktı.

Fetih Medya
Terör örgütleri̇ yapmamış

Saldırı eğer El Kaide ve uzantıları tarafından yapılmış olsaydı, Ruslar bunu ilk günden duyururdu. Daha önce Halep’teki Rus hastanesine yönelik saldırıda benzer durum yaşanmıştı. El Kaide terör örgütü unsurlarının gerçekleştirdiği o saldırıdan sonra Rusya Savunma Bakanlığı, uydu görüntülerini yayınlamış, saldırıdan da ABD’yi sorumlu tutmuştu. Ama bu kez olay farklıydı. Muhalif gruplarla, El Kaide bağlantılı terör unsurları bu saldırıda rol almamışlardı.

Saldırı en fazla 6 ki̇lometre uzaklıktan geldi̇

Himeymim’deki saldırıda kullanılan havan topunun Rus malı olduğu ve menzilinin de en az 6 kilometre olduğu ortaya çıktı. Yani saldırı yakınlardan yapılmıştı. Civar ise Rus ve Esed rejiminin kontrolündeydi. O halde bu saldırının arkasında kimler vardı? Ruslar bu sorunun yanıtını aramaya başladı. O nedenle de saldırıdan günler sonra ancak açıklama yapabildiler.

İpuçları reji̇me yakın bi̇r grubu gösterdi̇

Yapılan araştırmalar sonucunda Suriyeli hiçbir muhalif grubun saldırıda rolünün olmadığı kesinlik kazandı. Tüm ipuçları ve eldeki veriler ise yeni kurulan bir grubu gösteriyordu. Silahlı grubun Esed rejiminin içerisinden çıkmış olan ve bünyesinde tamamen Nusayrilerin yer aldığı bir yapı olduğu anlaşıldı.

İşte Esed’i̇n resmi̇ yazısı
Ruslar hemen Şam yönetimini harekete geçirdi. Bu grup kimdi, bulunmasını istedi. Şam yönetimi ise genelkurmay başkanlığı istihbarat dairesi aracılığıyla tüm silahlı kuvvetlere resmi yazı gönderdi. Hava, kara ve deniz birliklerine gönderilen yazıda, Himeymim üssüne yönelik saldırıyı gerçekleştiren ve yeni kurulduğu belirtilen grubun acil olarak bulunması talep edildi.

Fetih Medya

BU SALDIRI NE ANLAMA GELİYOR?

Suriye’de Astana ve Soçi süreçleriyle krizin çözümü için nihai adımların atılmaya başlandığı bir dönemde Rusların askeri üssüne yönelik böyle bir saldırının yapılması kafaları karıştırdı. Üstelik saldırının rejimin içerisinden birileri tarafından gerçekleştirildiği gündeme geldi. Saldırıyı başka gruplar yapsa ABD sorumlu tutulabilirdi. Ama yapanlar Şam’a yakın kişiler. O halde ortaya şu çıkıyor, birileri Suriye krizinin çözümünü engelliyor, hem de içeriden.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.