Suudi Arabistan G20 ülkelerini koronavirüs ile ilgili olağanüstü ‘sanal’ zirveye davet etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Mart 2020 | Çarşamba 13:40

Suudi Arabistan yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili olarak G20 ülkelerinin liderlerini olağanüstü bir “sanal” zirveye davet etti.

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs ile mücadele etmek için uluslararası çabaların yoğunlaştırılmasının gerekli olduğu ve bu yılki G20 başkanlığı ışığında, G20 ülkelerinin sürekli temas halinde kalması için Riyad’ın önümüzdeki hafta olağanüstü bir “sanal” zirve toplantısı yapacağı açıklandı. Zirvede, salgının yayılmasıyla mücadelede çabaların birleştirilmesini sağlayacak yolların görüşülmesi hedefleniyor.
Açıklamada ayrıca, “Bu sosyal, ekonomik ve insani etkileri olan küresel bir sağlık krizidir ve bu krize karşı küresel bir karşılık vermek gerektirmektedir” ifadeleri kullanıldı. Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, “G20’nin salgının etkilerinin hafifletilmesi için gerekli olan her şekilde uluslararası kuruluşlarla çalışacağı ve liderlerin salgının insanlar ve küresel ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmek için üzerinde anlaşmaya varılmış politikalar oluşturmaya çalışacakları” vurgulandı.

Zirvenin, ihtiyaçları ve gerekli müdahale prosedürlerini belirlemek için, üst düzey yabancı yetkililer, üst düzey sağlık ve ticaret yetkilileri, G20’nin merkez bankaları müdürleri ve maliye bakanlarının çabalarını konu alacağı belirtildi.
Açıklamada, “Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığının salgının insani ve ekonomik düzeyde etkilerine karşı uluslararası çabaları desteklemeye ve koordine etmeye devam edeceği” vurgulandı.

 


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.