Suudi Arabistan günlük petrol üretim kapasitesini 13 milyon varile çıkaracak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Mart 2020 | Perşembe 17:09

 

Suudi Arabistan, önceki gün yaklaşık 300 bin varillik artırım planı hakkındaki duyurusuna ek olarak, dün yeni ve hızlı bir hamleyle, petrol üretim kapasitesini 700 bin varil artırma kararı aldığını, alınan bu son kararla birlikte Krallığın günlük petrol üretim kapasitesinin 13 milyon varile çıkaracağını resmi olarak duyurdu.
Suudi Arabistan Menkul Kıymetler Borsası’nın (Tadawul) resmi internet sitesinden yayınlanan bir bildiride, “Enerji Bakanlığı’ndan sürdürülebilir üretim kapasitesinin günlük maksimum 12 ila 13 milyon varil seviyesine yükseltilmesi için bir yönerge” aldığı belirtildi. Saudi Aramco CEO’su Emin en-Nasser, hükümetin bu direktifinin uygulamasını hızlandırmak için şirketin tam kapasite çalıştığını ifade etti.

Bu adım, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın, günlük 9,8 milyon varil olan mevcut üretiminin, Nisan ayından itibaren günde 12,3 milyon varile yükseleceğini ilan etmesinden sonra geldi. Bununla birlikte, Suudi Arabistan milyonlarca varil stratejik ham petrol rezervini koruyor.
Suudi Arabistan, ABD petrolleri ve diğer kaynaklarla sert rekabet zemininde OPEC ülkelerindeki petrole olan talebin gerilemesinin ışığında maksimum üretim kapasitesini artırma planından vazgeçmişti. Krallığın bu kararı, OPEC, Rusya ve diğer petrol ülkelerinin son iki yılda, 2014’ten bu yana düşen petrol fiyatlarını yükseltmek için üretimi azalttığı bir dönemde gelmişti. Bu plan, OPEC Plus adı altındaki iş birliği çerçevesinde yapılmıştı.
Suudi Arabistan, geçtiğimiz Cuma günü Viyana’da yapılan toplantıda, yeni tip koronavirüsünün yayılması sebebiyle fiyatlarda yaşanacak önemli bir düşüşle karşı karşıya kalınmaması için üretimin 1,5 milyon varil daha azaltılması çağrısında bulunmuş ancak Rusya bu talebi reddetmişti. Rusya ayrıca önümüzde Nisan ayından itibaren fiyat rekabetine izin veren anlaşmadan çekileceğini duyurmuştu. Bu gelişmeyle birlikte, satılacak mevcut petrol için tarif edilen fiyatlar, 1991 yılındaki Körfez Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük düşüşü kaydederek 20 yılın en düşük seviyesine ulaşmış olacak. Ekonomi analistleri, mevcut üretim politikasına devam etmeleri ve tarafların bir anlaşmaya varmamaları halinde 1 varil petrol fiyatının 20 dolara kadar düşeceği uyarısında bulundu.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın kısa vadede üretimini artırabileceğini, ancak aynı zamanda Krallıkla yeni görüşmeler yapma olasılığının kapılarını da açık tuttuğunu söyledi. Suudi Arabistan, petrol fiyatlarındaki patlama ve Çin’deki muazzam ekonomik büyüme sayesinde enerjisini 10 yıl önce 100 milyar dolarlık bir seviyeye çıkarmaya çalıştığı gibi 2009 yılında günde yaklaşık 4 milyon varil ilave enerji üretmek için yeni bir program başlattı. Suudi Arabistan ayrıca, 2012 yılında, mevcut enerjiyi korumak için 5 yıllık bir plan dahilinde 35 milyar dolarlık keşif ve üretime yatırım programı başlattı.

 


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.