Suudi Arabistan, maaşları daha az ödemek için Hicri takvimden Miladi takvime geçti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Ekim 2016 | Pazartesi 19:54

Petrol fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle ekonomik kriz ihtimali ile sarsılan ve işçi ücretlerini ödemekte zorluk çeken Suudi Arabistan yönetimi, ilginç bir adım attı.

Independent‘ta yer alan habere göre, Suudi yönetimi kamu emekçilerinin ücretlerini artık Hicri takvime göre değil, Gregoryen (Miladi) takvime göre ödeyecek.

Suudi Krallığı 1932 yılında kurulduğundan bu yana, Ay’ın dönüşünden hesaplanan Hicri takvimi kullanıyor. Gregoryen takvim ise güneş merkezli ve Hristiyanlık temelli olarak Hz. İsa’nın doğumunu esas a

Ay’ın hareketi nedeniyle bir Hicri yıl, Gregoryen takvime göre 354 günden oluşuyor. Bu, Suudi yönetiminin çalışanlarına 11 günlük maaştan kesinti yapması anlamına gelecek.

Ülkedeki özel sektör çalışanları Gregoryen takvime göre ücret alıyordu. Böylece, petrol gelirlerini kendi vatandaşlarına “sosyal devlet” ve ücret politikaları ile yansıtan Riyad yönetimi, özel sektör ile kamu sektörünü eşitlemiş oldu.

Geçen hafta, bakan maaşlarında yüzde 20 oranında kesintiye gidilmiş, alt kademe memurların maaşları dondurulmuştu. Suudi hükümeti, ekonomik düzenleme kapsamında hacca gideceklere yönelik de bir karara vardı. Buna göre bir yıl içinde ikinci kez hacca gitmek isteyenler, 470 avro ödemek zorunda kalacak.

Ayrıca iki aylık vize ücreti 47, üç aylık vize ücreti ise 70 avroya yükseldi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.