Suudi Arabistan Myanmar konusunda ‘kör ve sağır’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Eylül 2017 | Çarşamba 15:27

25 Ağustos’ta Myanmar hükümeti güçleri ve Budistlerin Arakan bölgesinde yaşana Müslüman azınlığa yönelik başlattığı soykırım endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Dünya ülkelerinin çoğu Arakan’da yaşanan bu soykırımı sessizce izlerken İslam ülkelerinden de bölgede yaşananlar ile ilgili Türkiye dışında somut bir adım atılmadı.

Suudi Arabistan Arakan’a ‘kör ve sağır’

Arakan’da hükümet güçleri ve Budistlerin giriştiği Müslüman katliamı konusunda oldukça sessiz duran Suudi Arabistan, yaşanan soykırım karşısında adeta kabuğuna çekilmiş vaziyette. Belli çevrelerce Arakan’daki Müslüman soykırımına diplomatik olarak cevap vereceği düşünülen Suudi Arabistan tüm bu düşünceleri boşa çıkardı.

Arakan’daki Müslüman katliamına adeta kör ve sağır olan Suudi Arabistan yönetimine yakın haber kaynakları, bölgede Myanmar hükümeti ve Budistlerin soykırımına karşı direnen sivil girişimleri “terörizm” olarak sunuyor.

Arakan, Suudi Arabistan medyasının gündeminde değil

Halen devam eden Katar krizinin ilk dönemlerinde Katar aleyhinde yayınlar yapan Suudi Arabistan medyası ve krallık tarafından desteklenen diğer kanallar Arakan’da devam etmekte olan Müslüman soykırımını gündemlerine almış değiller.

Türk askerlerinin Katar sokaklarında kontrol noktaları kurduğu yönünde asılsız haberlere imza atan Suudi Arabistan medyasının Arakan konusunu gündeme getirmemesinin arkasında ülke yönetiminin verdiği direktiflerin olduğu düşünülüyor.

25 Ağustos’ta Myanmar güçleri ve Budistlerin ülkedeki Müslüman azınlığa karşı başlattığı saldırılarda resmi rakamlara göre en az 400 kişinin öldüğü ifade ediliyor. Ancak araştırma kuruluşları ve aktivistlerce bu rakamın çok daha fazla olduğu, ölü sayısının binler ile ifade edilebileceği belirtilmekte.

Olayların başladığı tarihten bu yana 125 bin Arakanlının komşu ülke Bangladeş’e sığındığı bildiriliyor. Türkiye Bangladeş’e sığınan Arakanlıların tüm masraflarının karşılanacağını açıklamış ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da dün TİKA’nın ilk etapta Myanmar’a 1,000 ton yardım göndereceğini duyurmuştu.

Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.