‘Suudi Arabistan’ın G20 Zirvesi’ne katılımı Araplar ve bölgenin çıkarınadır’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Haziran 2019 | Cumartesi 20:26

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Suudi Arabistan’ın, Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G20 zirvesine katılımının Araplar ve bölge için önemli olduğunu ifade etti.
Karkaş, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’ın G20 zirvesine katılması mükemmel bir durum. Riyad’ın uluslararası arenada gelişmekte olan rolü, Arap ülkeleri ve bölgenin yararınadır. Suudi Arabistan’ın tanık olduğu bu yeni ve yenilenmiş ruh bir müjde. Parlaması ve parıldayışımızı görüyoruz. Riyad’da istikrar söz konusu olduğu gibi biz de istikrara kavuştuk” ifadelerini kullandı.
Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ülkesi adına Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilen G20 zirvesine katılmıştı.
Zirvenin kapanış töreninde gerçekleştirdiği konuşmada, Suudi Arabistan’ın G20’deki çalışmalarına devam etme konusundaki kararlılığına vurgu yapan Veliaht Prens, G20 liderlerini gelecek yıl Suudi Arabistan’da ağırlamaktan onur duyacağını söyledi.
Zirvenin kapanış bildirgesinde, G20 ülkelerinin ‘küresel ekonomik büyümeyi teşvik etmek için birlikte çalışacakları’ vurgusu yaptığı belirtildi. Ayrıca söz konusu ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankaları tarafından 2018 yılının Mart ayında ilan edilen döviz kuruna bağlı olunduğu vurgulandı. Para politikasının ekonomik aktiviteyi desteklemesi ve merkez bankalarının çalışmaları doğrultusunda fiyatların istikrarını sağlamaya devam edileceğinin de altı çizildi.
Zirveye katılan 20 ülkenin lideri, ticaret yoğunluğunun ve jeopolitik gerilimlerin tırmandığını kabul ederken, koruma ticareti politikasını kınamayı göz ardı etti. Ülkeler bunun yerine, yatırım ve ticaret sektörlerinde adil, tarafsız, şeffaf ve istikrarlı bir ortam sağlamaya çalışma ve pazarları açık tutmak için çabalama çağrısında bulundu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.