Suudi müftü ‘hassas’: Yöneticilerimizi tenkit etmeyin!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ocak 2018 | Pazar 11:39

Suudi Arabistan baş müftüsü Şeyh Abdulaziz Alu’ş Şeyh, ülkede yöneticilere karşı artan tepkiye karşı açıklamada bulundu. Suudi Arabistan baş müftüsü Şeyh Abdulaziz Alu’ş Şeyh, davetçileri ve ilim talebelerini kamu önünde, medya kuruluşlarında ve sosyal medyada “veliyy’u’l emr”i eleştirmekten kaçınmaya çağırdı.

“İnsanları yönetici etrafında toplayın”

Bir Suudi Arabistan kanalındaki fetva programında yaptığı konuşmada baş müftü davetçileri; veliyy’u’l emre olan muhabbeti artırmaya, insanların kalplerini yöneticilere ısındırmaya çalışmaya çağırdı. Alu’ş Şeyh, davetçilerin ve alimlerin insanları veliyy’u’l emrin etrafına toplamakla yükümlü olduğunu dile getirdi.

“Tenkitten uzak durun”

Suudi Arabistan baş müftüsü yöneticilerin faziletlerini yaymaya çalışılması ve onların tenkidinden uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi. Alu’ş Şeyh, şayet yöneticilerde bir hata görülürse onların suçlanmaması, şahsi olarak halleriyle ilgili gözlemlerin onlara iletilmesi gerektiğini söyledi.
Bu Suudi Arabistan baş müftüsünün bu konudaki ilk açıklaması değil. Daha önce de Abdulaziz Alu’ş Şeyh gençleri tehlikeli olduğunu nitelediği fikirlere karşı uyarmış ve yöneticilere karşı gelmekten sakınmak gerektiğini söylemiş, herkesi “güvenlik, istikrar ve ülkenin iyiliği için Allah’a dua etmeye” çağırmıştı.

Artan tepkiye karşı gelen açıklama

Söz konusu açıklamalar Suudi Arabistan’da alimler, davetçiler ve hanedanın bazı üyelerine karşı tutuklama dalgalarının ardı ardına geldiği günlerde yapılması bakımından önem arzediyor. Ülkenin gölge kralı addedilen Veliaht Prens Muhammed Bin Selman öncülüğünde, Suudi Arabistan’da yeni bir reform girişimi başlatılmıştı. Bu kapsamda ülkede özellikle din alanında birçok yenilik meydana gelirken birçok isim de tutuklanmıştı. Söz konusu durum özellikle gençler arasında tepkiye neden olmuş ve Suudi Arabistan yönetimi gerek açık gerek gizliden eleştirilmeye başlanmıştı.
Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.