Taliban, Kandahar’da bir ilçeyi ikinci kez ele geçirdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Temmuz 2019 | Pazartesi 09:01

Taliban güçlerinin, Afganistan güneyindeki stratejik öneme sahip Kandahar iline bağlı bir Maruf ilçesini ikinci kez ele geçirdiği bildirildi. Taliban sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, yaşanan çatışmalarda Kabil hükümeti güçlerinden 57 kişinin öldüğü, 11 kişinin ise esir alındığı öne sürüldü.

Afganistan‘da Taliban ile hükümet güçleri arasında barış görüşmeleri sürerken, sahada da çatışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Taliban güçlerinin Afganistan güneyindeki stratejik öneme sahip Kandahar iline bağlı Maruf ilçesini ikinci kez ele geçirdiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, geçen Şubat ayında Taliban tarafından ele geçirilen Kandahar ilinin Maruf ilçesi dün gece yoğunlaşan çatışmaların ardından tekrar Taliban kontrolüne geçti.

Şubat ayındaki saldırıda Taliban’ın Maruf ilçe merkezini ele geçirmesinin ardından Kabil hükümetine bağlı güçler ilçe içinde farklı bir noktada merkez oluşturmuş ve bu noktayı ‘ilçe merkezi’ ilan etmişti.

Dünkü çatışmalarla birlikte yeni ilçe merkezi de Taliban tarafından ele geçirildi. Taliban sözcüsü tarafından yapılan açıklamada yeni ilçe merkezinin ele geçirildiği doğrulandı. Hareketin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, yaşanan çatışmalarda Kabil hükümeti güçlerinden 57 kişinin öldüğü, 11 kişinin ise esir alındığı öne sürüldü.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, Kandahar ili polis şefi General Abdurrezzak Taliban’ın saldırısında öldürülmüştü.

Afganistan’ın güneyinin en etkili ismi olarak anılan Abdurrezzak’ın ölümünün ardından, Taliban’ın Kandahar ilinde etkinliğini artırdığı göze çarpıyor.

Kaynak:Timetürk

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.