Taliban’ın Açıkladığı 2017 Yılı Sivil Kaybı Raporu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Aralık 2017 | Pazar 11:23

Taliban tarafından bu yılın sonunda yayınlanan raporların bir diğeri “2017 Sivil Kayıpları Raporu” başlığıyla servis edildi. Söz konusu rapor hareketin herhangi bir yetkilisinin imzasını taşımıyor.

Taliban, raporun başında “sivil kaybı meselesine İslami ve milli olarak oldukça ciddi yaklaştıklarını” ifade etti. Grup tarafından oluşturulan “Sivil Kayıplarını ve Şikayetlerini Önleme Departmanı’nın” sivil kayıplarını rapor ettiği ve gerekli konuların mahkemeye taşındığı da ifade edildi.

Taliban tarafından teşkil edilen bu yapı Kabil hükümeti ve ABD tarafından gerçekleştirilen saldırıların yanı sıra Taliban’ın gerçekleştirdiği saldırılarda yaşamını yitiren sivillerin raporunu da tutuyor.

Taliban, 2017 yılında toplam 926 ayrı olayda 1643 sivilin yaşamını yitirdiği, 1977 sivilin de yaralandığı bilgisine raporda yer verdi.

Rapora göre, ABD ve Kabil hükümeti saldırılarında 1186 sivil yaşamını yitirdi ve 1253 tanesi yaralandı. Taliban, kendi düzenlediği saldırılarda 163 sivilin hayatını kaybettiğini ve 117 sivilin de yaralandığını ifade ederken, DAEŞ’in saldırıları ile kaynağı bilinmeyen saldırılarda 294 sivilin hayatını kaybettiğini, 607 tanesinin ise yaralandığını belirtti. Grup, sivil kayıplarına ilişkin birtakım grafikler yayınladı.

Taliban tarafından yayınlanan raporda, Afganistan’ın bazı illerinde yaşanmış önemli sivil kayıplarına da yer verildi.

HİLMEND

10 Şubat 2017’de ABD hava kuvvetlerine bağlı bir hava aracının, Hilmend’in Sengin ilçesinde sivillere ait bir evi gece vakti bombalaması sonucu 13 sivil yaşamını yitirdi.

Aynı gece yine Sengin’de savaş jetleri bir evi bombalayarak 9 sivilin ölümüne sebep oldu.

16 Ekim’de bir insansız hava aracı sivillere ait bir aracı vurarak 2’si kadın, biri çocuk beş sivilin ölmesine yol açtı.

14 Kasım’da Sengin ve Gerişk ilçeleri arasında seyreden bir başka sivil araca yönelik insansız hava aracı saldırısı 5 aşiret büyüğünün canına mal oldu. Bu aşiret büyüklerinin, iki aşiret arasındaki anlaşmazlığı çözmek için arabuluculuk yapmak üzere yolda olduğu kaydedildi.

20 Aralık’ta ABD savaş uçakları Musa Kale ilçe merkezine yakın 7 evi bombaladı, çoğu kadın ve çocuk 10 kişi yaşamını yitirdi.

ZABUL

3 Mart’ta ABD savaş uçakları Argandab ilçesinde bir evi bombaladı. Evdeki 13 sivil yaşamını yitirdi.

FERAH

31 Ocak’ta Bala Buluk ilçesinde Kabil hükümetinin rastgele bombardımanları ve hava saldırıları 17 sivilin ölmesine ve yaralanmasına yol açtı. Olay Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalar esnasında yaşandı.

5 Mart tarihinde Ferah Rod ilçesinde düzenlenen hava saldırısında 20 sivil yaşamını yitirdi. Söz konusu saldırı, Taliban’ın bir konvoya düzenlediği saldırıdan sonra hükümet güçlerinin bölgeyi gelişigüzel bombalaması, bu nedenle bölgeden kaçan sivil bir aracın savaş uçaklarınca vurulmasıyla gerçekleşti.

BADGİS

23 Mayıs’ta Taliban’ın Darabum ilçe merkezini ele geçirmesi sonrası bölgeyi geri almak üzere gönderilen askeri konvoy gelişigüzel bombardımanlarla sivillere can ve mal kayıpları yaşattı. 22 sivil yaşamını yitirirken 15’i ise yaralandı.

22 Eylül tarihinde Cuvend ilçesinde bir cenaze merasimine düzenlenen hava saldırısında 3 sivil yaşamını yitirirken 12 kişi ise yaralandı.

KUNDUZ

9 Mart’ta ABD savaş uçakları Çer Dara ilçesinde aşiret ileri gelenlerinin bulunduğu bir aracı vurarak 5 tanesinin ölümüne yol açtı.

16 Mart’ta ABD savaş uçakları Çer Dara’da sivil evleri vurdu. 4 sivil ölürken 3’ü yaralandı.

4 Kasım’da Çer Dara ilçesinde ABD güçlerinin düzenlediği hava saldırıları evleri, camileri ve yaşam alanlarını hedef aldı. Ciddi maddi hasarın yanı sıra 10 sivil yaşamını yitirdi, 5 tanesi yaralandı. Maddi hasar kalemleri içinde 20 ev ve tüm eşyaları, buğday, pirinç ve pamuk işleme makinaları, taşıma kamyonu, 36 ton pamuk ve 1.8 ton buğday da bulunuyor.

URUZGAN

10 Temmuz’da il merkezi Tarinkot’da savaş uçakları sivillere ait evleri vurdu, 4 kadın yaşamını yitirdi.

14 Temmuz tarihinde il merkezinde yabancı güçlerin sivil bölgelere düzenlediği baskınlarda 6 sivil yaşamını yitirdi, 17 kişi yaralandı.

FARYAB

24 Temmuz’da Lulaş ilçesinde hükümet güçlerinin rastgele bombardımanı sonrası 8 sivil ölürken 21 sivil ise ağır yaralandı.

11 Ağustos tarihinde hükümet güçleri tarafından atılan bir havan topu sivillere ait bir eve isabet etti. 2 hamile kadın ve 11 çocuk hayatını kaybetti, 4 çocuk yaralandı.

TAHAR

3 Mart’ta Derkad ilçesinde savaş uçaklarının bombardımanı neticesinde 2’si çocuk 5 sivil yaşamını yitirdi, 7 sivil yaralandı.

NANGARHAR

22 Mayıs’ta Batı Kot ilçesinde hükümet güçleri ve ABD askerlerinin sivil evlere yönelik baskınlarında 3’ü çocuk 5 sivil öldü, 9 kişi ciddi biçimde yaralandı. Büyük maddi hasar oluştu.

25 Haziran’da Açin ilçesine ABD uçaklarının düzenlediği saldırıda aynı aileden 16 sivil yaşamını yitirdi. DAEŞ’e bağlı Amak Ajansı hayatını kaybeden sivillerin fotoğraflarını yayınladı.

23 Temmuz tarihinde Haska Mina ilçesinde ABD savaş uçakları bir cenaze merasimini hedef aldı, 4’ü çocuk 13 sivil hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

10 Ağustos’ta Haska Mina’da çatışmadan kaçan sivilleri taşıyan bir araç hava saldırısına hedef oldu. Araçtaki 8 sivil yaşamını yitirdi. Bu sivillerin cesetlerini almak üzere bölgeye giden sivilleri hedef alan ikinci hava saldırısında 6 sivil daha hayatını kaybederken 4 tanesi yaralandı.

15 Eylül’de Paçir Agam ilçesinde hükümet güçleri ve ABD askerleri evlere baskın düzenledi. Aynı aileden 8 sivil öldürülürken 1 sivil alıkonuldu.

16 Ekim’de Hisarek ilçesinde hükümet güçleri ve ABD askerlerinin baskınında 5 sivil yaşamını yitirdi, 6’sı yaralandı.

24 Ekim tarihinde Gani Hel ilçesinde hükümet güçleri ve ABD askerlerinin düzenlediği baskında bazı evlerin kapıları patlayıcılarla havaya uçuruldu, evler yağmalandı, 7 svil öldürüldü. 6 köylü de alıkonuldu.

6 Aralık’ta Hisarek’te ABD güçleri ve Kabil hükümeti askerleri evlere baskın düzenleyerek 4 sivili öldürdü.

HERAT

2 Ağustos’ta DAEŞ’in üstlendiği saldırıda başkentin Bekrabad bölgesinde bir Şii camii hedef laındı. 39 sivil öldü, 57 tanesi yaralandı.

29 Ağustos’ta Şindend ilçesinde savaş uçakları sivilleri bombaladı. 16 sivil ölürken 6’sı yaralandı.

KANDAHAR

19 Eylül tarihinde Hakriz ilçesinde evlere baskın düzenleyen askeri güçler 19 sivili öldürdü. Öte yandan 2 ev patlayıcılarla havaya uçuruldu, 3 traktör, 2 otomobil, 12 motorsiklet ateşe verildi. 9 köy sakini alıkonuldu.

27 Kasım’da Meyvand ilçesinde sivillere ait evlere baskın düzenlendi, 6 sivil yaşamını yitirdi. 7 araç, 20 motorsiklet ateşe verildi, 12 köy sakini alıkonuldu.

VARDAK

22 Kasım’da müşterek güçler Nirh ilçesinde bir medreseye baskın düzenledi. 1 sivil, 10 medrese öğrencisi öldürüldü.

KABİL

16 Temmuz’da bir düğün arabası, Kabil rejiminin önde gelen siyasilerinden Muhammed Muhakkik’in evinin önünden geçerken bu ismin korumalarınca hedef alındı. Gelin dahil 2 sivil yaşamını yitirdi. Damadın babası halen komada.

LOGAR

10 Ağustos’ta il merkezinde ABD savaş uçakları sivillerin evlerini hedef aldı. 11 sivil yaşamını yitirirken 12 kişi ağır yaralandı. Vurulan ailenin Pakistan’dan yeni dönen mültecilerden olduğu belirtildi.

PAKTİKA

28 Eylül’de Urgun ilçesinde düzenlenen hava saldırısında 6 sivil yaşamını yitirirken 4 tanesi yaralandı. Bir sivil de Taliban ateşi ile yaşamını yitirdi.

KUNAR

12 Ekim’de ABD uçaklarının gece bombardımanı sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 14 sivil hayataını kaybetti, 3 sivil yaralandı.

KAPİSA

24 Kasım’da müşretek askeri güçler Necreb ilçesinde bir eve önce baskın düzenledi, ardından bombaladı. 6 sivil hayatını kaybetti.

İnfografik


Kaynak: Afganistan Bülteni

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.