Rus Albayı öldüren Çeçen Yusuf cezaevinde katledildi [Tüm ayrıntılar]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ağustos 2018 | Cumartesi 10:03

Çeçen kıza tecavüz edip katleden Rus Albayı Yuri Budonav’ı öldürmekten hüküm giyen Çeçen Yusuf Hacı Temerhanov dün cezaevindeki hücresinde ölü bulundu.

2000 yılında Rus ordusu 160. Muhafızlar Tank Alayı komutanı Albay Yuriy Budonav 15 yaşındaki Çeçen kızı Elza Kungaeva’ya önce tecavüz etmiş sonra da katletmişti.

Şubat 2001’de Budanov duruşmaları başladı. Tecavüzcü Albayı kurtaracak hiçbir delil yoktu. Toplanan deliller, askerlerin ifadeleri katliam emrini veren kişinin bizzat Albay olduğunu otaya koyuyor, tecavüzü bil fiil işleyenin de Albay’ın bizzat kendisi olduğu vurgulanıyordu.Fetih Medya

Tecavüzcü Albay’ın kurtulması için ceza ehliyetinin bulunmadığını gösteren deli raporu lazımdı ve 3 Temmuz 2002 celsesinde Budanov’u hapisten kurtarma adımlarının ilki atıldı.  4 teste tabi tutulan tecavüzcü Albay’ın olay sırasında psikolojik travma geçirdiği ortaya koyulmak isteniyor ve böylece tahliyesi talep ediliyordu.
İlki Novocherkassk’taki askeri uzmanlar tarafından ayakta tedavi ve kontrolü yapıldı. Rus basınının da yakından takip ettiği bu olayda heyet Albay’ın herhangi bir zihinsel problemi olmadığına hükmetti. İtiraz üzerine aynı yerde ikinci muayenesi yapıldı. Fakat hüküm bu sefer ortaya çekildi. Travmatik bulgulara rastlandığı kaydedildi. Üçüncü muayene, Sırbistan Adli Psikiyatri Merkezi doktorları tarafından yapıldı. Rapor’da “Yuri Budanov’a ait bulguların incelendiği, suçun işlendiği sırada zihinsel olarak yetersiz olduğu” teşhisi yer alıyordu. Ortalığı karıştıran ve müdahil avukatların aksini ortaya koyan delilleri  Tecavüzcü Albay’ı mahkemenin serbest bırakmasını engelledi.
Ancak çabalar devam ediyordu. Mahkeme 18 Kasım 2002’de, Albay Budanov’un tekrarlanan “karmaşık psiko-psikiyatrik muayene bulguları” nın incelenmesi için tekrar Rostov-on-Don’daki Kuzey Kafkasya Bölgesi askeri mahkemesine gönderdi.
31 Aralık 2002’de 15 yaşında katledilen  Çeçen kız Elsa Kungaeva’nın öldürülmesi sırasında “deli olduğu” açıklandı ve bir psikiyatri hastanesinde (cezai sorumluluktan muaf tutularak) zorunlu tedaviye gönderildi.

Stanislav Markelov gibi davayı yakından takip eden önemli avukatlar  olaya ilişkin yeni belgelerler ile mahkemeye başvurdular. 28 Şubat 2003 tarihinde, Yüksek Mahkeme yeni bir değerlendirme için “Budanov dosyasını” geri gönderdi. Dünya kamuoyunun ilgisi sağlanmasıyla Albay’ın yargılanması başa alındı. 25 Temmuz 2003’te, SKVO mahkemesi Budanov’u 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Fakat verilen ceza çok hafifti. Bil fiil tecavüzü uygulamasına rağmen tecavüzden ceza verilmedi. Yalnızca üç maddeden suçlu bulundu: “kaçırma, cinayet ve görevi kötüye kullanma.” Mahkeme, Budanov’un akli dengesinin yerinde olduğuna hükmetti, albay rütbesi ve devlet ödülü olan “Üstün Cesaret Madalyası” geri alındı.

Bu göz boyamaların ardından küçük bir kızın tecavüz edilerek katledilmesi 10 yıl mı denilirken ortalık biraz sakinleşince daha 10 yıl bile dolmadan Albay şartlı tahliye ile serbest kaldı.

Karanlık cinayetler

15 Ocak 2009’da serbest kalan Albayın tahliyesi Müslüman Çeçenleri kızdırırken hemen akabinde meçhul cinayetler başladı.

Tecavüzcü Albayın tahliyesinin hemen ardından (4 gün sonra) davada etkin olan ve Albay’ın akli dengesinin yerinde olduğunu ispatlayan isim  Avukat Stanislav Markelov suikaste uğradı. Rus asıllı avukat çetin bir insan hakları savunucusuydu. Moskova’da düzenlediği bir basın toplantısından çıkarken (19 Ocak 2009) silahlı saldırıya uğradı. Uzun mesafeden atılan tek kurşun Avukatı yere yığmıştı. Bu profesyonel saldırı Nikita Tikhonov adında bir uyuşturucu müptelası Slav ırkçısına yıkıldı. Baskın düzenlendiğinde  Nikita Tikhonov(29) ve kız arkadaşı Eugenia Khasis(24) kaldıkları evde aşırı dozda uyuşturucu almışken yakalanmışlardı.

Aynı gün olay yerine çok yakın bir yerde (Prechistanka caddesi) Anastasia Baburova adlı bir gazeteci başından vurularak öldürüldü. Her iki olayın da ortak yanı sadece mesafe ve cinayetin profesyonelliği değildi. Anastasia Baburova 15 yaşındaki Çeçen kızı Elza Kungaeva’nın davasını yakından takip ediyordu. (Rus asparagas habercileri o sıra Baburova’nın Markelov’un arabasının içinde öldürüldüğünü iddia ettiler. Ancak bu gerçekle örtüşmüyor)

Nikita Tikhonov mahemeye çıakrıldığı gibi tutuklandı ve ömür boyu hapis cezası verildi.24 yaşındaki kız arkadaşı Eugenia Khasis ise 18 yıl hapse mahkum edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü avukata düzenlenen suikastle ilgili Rusya’dan tarafsız bir soruşturma istediler. Olayla ilgili Rus Devlet Güvenlik Servisi’nin açıkça bir zaafiyet gösterdiği iddia edilmiştir. İddialar üzerine devlet başkanı Dmitri Medvedev ve başbakan Vladimir Putin herhangi bir açıklama yapmadılar. Dmitri Medvedev ise altı gün sonra taziyelerini sunmuştur.

Suikastle öldürülen Markelov’un Budanov’un erken tahliye edilmesine itirazda bulunmaya hazırlandığı biliniyordu.

 

Tecavüzcü Albay Yuri Budanov’da sıra

Avukat Stanislav Markelov Moskova’da suikastle öldürülmesinin ardından Dava müdahili diğer avukatlara tehdit telefonları yağdı.

10 Haziran 2011’de tecavüzcü Rus albayı Yuriy Budonav’a başarılı bir suikast gerçekleştirildi.Fetih Medya

Saat 11: 30’da Moskova’nın merkezi (Hamovniki, Komsomolski Prospekt Caddesi)’nde Budanov’un arkasından sessizce yaklaşan suikastçi Budanov’un kafasına susturucu ile 4 el ateş etmişti. (Daha sonra iki kovan daha bulundu. Fakat mermiler saptanamadı.) Cinayetin ardından suikastçiye ait olduğu iddia edilen bir araç bulundu. Saldırı bölgesinden birkaç blok ötede kısmen yakılmış halde bulunan Mitsubishi Lancer marka araçtan iki kişinin indiğini söyleyen görgü tanıkları kişilerin “Slav asıllı” olduğunu söylüyorlardı. Aracın içerisinde bir adet Makarov PM tabanca susturucusu ile bulundu.

Fetih Medya
Suikastin  yapıldığı ilk saatlerde daha deliller adli tıpa dahi gitmeden suikastin arkasındaki isim olarak Mogamed Süleymanov gösterildi. Mogamed Süleymanov Dağıstan’da mücadele veren Çeçen direnişçilerin o zamanki şer-i kadılarındandı. (2015’de Çeçen Mücahidlerin genel emirliğine başlamış ancak bir kaç ay sonra(Ağustos ayında) Ruslar tarafından katledilmişti.)

Ancak 23 Temmuz 2011 Cumartesi akşamı (olaydan bir buçuk ay sonra) Kavkazcenter sitesinde bir video yayınlandı.  Video’da Çeçen savaşçıların lideri Dokku Umarov , olayı tebrik edip sorumluluğunu üstlendiklerini söyledi. Ve sıranın diğerlerine gelmesini ümid ettiğini de sözlerine ekledi.

Fetih MedyaOlayın ardından göz altına alınan Çeçen Yusuf Hacı Temerhanov’un yargılama süreci başladı.  7 Mayıs 2013’te Budanov’a suikastten 15 yıl cezaya çarptırıldı. Rus basınına göre Temerhanov’un suikasti gerçekleştirme sebebi 2000 yılında İkinci Çeçen Savaşı’nda öldürülen babasının intikamını almaktı .  Yalan haberle ve halkını uyutmakla meşhur Rus basını Temerhanov’un aleyhinde bir çok iftira sıraladığı gibi savunma avukatı Murad Musayev hakkında da ilginç bir iftirada bulundu.

Rüşvet

Avukat Murad Musayev  Rus basınının kamuoyunu kışkırtması ile “müvekkilinin suçsuz bulunması için iki jüri üyesine rüşvet vermeye çalışmak” iddiası ile gözaltına alındı.

İddiaya göre iki jüri üyesi, Diana Lomonosova ve Vitali Pronin’e Avukat Murad Musayev 6.000.000 ruble rüşvet verdi. Ancak Musayev aleyhindeki suçlamalar sadece çamur şeklinde kaldı 2015 yılında dava düştü.

Ve Temerhanov’un gizemli ölümü

Temerhanov 15 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası almıştı. Avukatları davayı adil yargılama olmadığı suretiyle Avrupa İnsan haklarına taşıdı.
Fetih Medya
Diğer yanda ağırlaştırılmış hapis yatan Temerhanov’un hapis şartları oldukça kötüydü. 2014 Eylül ayında Temerhanov acilen hastaneye kaldırıldı. Ailesine ulaşan bilgi ise, Yusuf Hacı Temerhanov’un  hastalık sebebinin neye bağlı olduğunun bilinmediği yönündeydi. Avukatı Murad Musayev tarafından yapılan açıklama ise müvekkilinin zehirlendiği yönündeydi.Fetih Medya

2 Ağustos’a gelindiğinde Yusuf Hacı Temerhanov kaldığı hapishanedeki hücresinde ölü olarak bulundu. Temerhanov’un ölmeden önce herhangi bir doktor nezaretinde bir hastalığının bulunmadığı ancak süre gelen hastalık ve şikayetlerinin bulunduğu öğrenildi…

 

Allah rahmet etsin… Allah onu şehid olarak alsın…

Kaynak: Fetih Medya
Hazırlayan: Salim Mahir Butalov / Mücahid YILMAZ

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.