Telafer’den sonraki hedef Havice: Bağdat hükümeti DAEŞ kontrolündeki bölgeye yöneldi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Eylül 2017 | Salı 18:13

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bağdat hükümeti Kerkük’e bağlı Havice ilçesini DAEŞ’ten geri almak için bölgeye askeri sevkiyat yapıyor.

Havice ilçesini DAEŞ’ten geri almak için düzenlenmesi planlanan operasyonun hazırlıkları sürüyor. Bağdat hükümeti güçlerinin ilçenin güneyine yoğun askeri sevkiyat yaptığını bildiren kaynaklar, bölgeye ulaşan sevkiyatlar arasında yüzen köprülerinde olduğunu kaydetti.

“Havice ilçesi 3 buçuk yıldır DAEŞ kontrolünde”

Yaklaşık 3 buçuk yıldır DAEŞ kontrolünde olan Havice ilçesi Kerkük il merkezine olan yakınlığı sebebiyle stratejik bir öneme sahip durumda. Geçtiğimiz dönemlerde de DAEŞ, Havice bölgesini merkez olarak kullanarak Kerkük il merkezine saldırılar düzenlemişti.

İlçede 95 bin sivil yaşıyor

Yakın zamanda operasyonun başlayacağı Kerkük’e bağlı Havice ilçesinde 95 bin sivilin yaşadığı düşünülüyor. Operasyonun başlamasıyla 85 bin kadar sivilin ilçeyi terk edebileceği belirtilirken, düzenlenecek operasyonda çok sayıda sivil kaybı yaşanmasından endişe ediliyor.

Koalisyonun müdahil olması sivil kayıplarını arttırabilir

Öte yandan ABD öncülüğündeki koalisyonun operasyona olası hava desteği sağlaması bölgede çok fazla sivil kaybı yaşanabileceğini akıllara getiriyor.

Telafer operasyonu sırasında kentten kaçabilen çok sayıda sivil halen çölde temel insani ihtiyaçlarını karşılayamadan yaşamını sürdürmeye çalışırken, Havice operasyonuyla oluşacak yeni göç dalgasının Bağdat hükümeti tarafından nasıl kontrol edileceği de merak konusu.

Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.